1 Mayıs Taksim'de mi olacak?

1 Mayıs Taksim'de mi olacak?

Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bu seneki 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak için mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bu seneki 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak için mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) ilk kadın Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği çerçevesinde Almanya'nın Münih kentinde Türkiye Halk Derneği tarafından gerçekleştirilen“Kadın ve Emek” etkinliğinin konuğu oldu. Çerkezoğlu, bu seneki 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak için mücadelelerinin devam edeceğini söyledi.

Odatv'den Deniz Gezginci'nin haberine göre; Söyleşinin konukları; DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, SPD Kadın Kolları ve“München ist Bund” Başkanı Micky Wengatz idi.

"KADINLAR ERKEKLERDEN DAHA AZ KAZANIYOR"

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, şunları söyledi:

“Mustafa Kemal Atatürk’ün birçok ülkeden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkını vermesi çok anlamlı bir gelişme maalesef ki kadın ve erkek günümüzde de eşit değil. Eşitliğin sağlanabilmesi için toplumun her kesimi tarafından bu eşitliğin kabul edilmesi gerekir. Hayatın her alanında yeniden üretilen eşitsizlik ile karşı karşıyayız. Yapılan araştırmalarda günümüzde her on kadından sadece üçü çalışabiliyor. Kadınlar aynı işi yaptıkları halde erkeklerden en az %20 daha az kazanıyorlar. Maalesef Kadın erkek arasındaki eşitsizliği eğitim ortadan kaldırmıyor. Eğitimleri ne olursa olsun kadınlarımız iş yerlerinde baskı, şiddet, mobbing ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu konuda sendikalara da kadın olarak bizlere de çok büyük görevler düşüyor.”

ÇÖZÜM SOL POLİTİKALARDA...

Şuan sadece Türkiye’de değil tüm dünyada hiçbir şey vaat etmeyen, sadece baskı ve savaş vaat eden bir sistemin bulunduğunu söyleyen Çerkezoğlu, “Maalesef içinde bulunduğumuz sistem kadın düşmanlığı vaat ediyor. O nedenle bu sistem gericilik, sağcılık, kadın düşmanlığı ile ayakta durabiliyor. Bu emperyalist, kapitalist sistemin dünyanın her yanında çözümü sosyal adaletli, eşitlikçi, adaletli politikalardır” dedi.

8 MART YÜRÜYÜŞÜNE TEK MÜDAHALE EDEN ÜLKE TÜRKİYE...

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Taksim Meydanı’nda kutlayan kadınlara polisin biber gazı ve plastik mermi ile müdahale ettiğine de değinen Çerkezoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Dünyanın her tarafında 8 Mart akşamı gece yürüyüşleri, kadın yürüyüşleri olur. Bu yürüyüşlere tek müdahale edilen ülke ne yazık ki Türkiye. Tıpkı 1 Mayıs'larda yaşadığımız tabloyu ilk kez bu 8 Mart’ta yaşadık. Her yıl yürüdüğümüz o sokaklarda, caddelerde bu yürüyüş engellendi. Var olan güçler ayrılığı ilkesinin, hukukun üstünlüğünün bütünüyle ortadan kaldırıldığı ve tüm yetkilerin tek kişide toplandığı başkanlık rejimi dedikleri yeni bir rejimin -tek adam- rejiminin (burada adam lafının altını çiziyorum çünkü diktatörlük rejimleri hep erkekler tarafından hayata geçirilir onun için de adı tek adam rejimidir) Türkiye’de de böyle baskıcı otoriter bir rejimin kurulmaya çalışıldığı bir dönemde 8 Mart’ı karşılıyoruz. O nedenle verdiğimiz bütün mücadeleler hem kendi emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkma, özgürlük mücadelesi  aynı zamanda bu ülkede ortadan kaldırılmaya çalışılan demokrasiye,  -cumhuriyete, ülkemize sahip çıkma mücadelesidir. Kadının eşit haklar ve özgürlük mücadelesi bizim topraklarımızda aynı zamanda demokrasiyi de, cumhuriyeti de yeniden kurma mücadelesidir.”

"TAKSİM MEYDANI'NI ÖZGÜRLEŞTİRENE KADAR..."

“Emek ve Kadın” konulu sempozyumda yapılan konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Bir dinleyicinin “1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlayabilecek miyiz” sorusu üzerine mikrofonu alan Arzu Çerkezoğlu, “1 Mayıs emektir, soldur, işçidir, umuttur, ülkenin geleceğidir. 1 Mayıs’ın ülkemizde özgürleştirilmesi için, Taksim Meydanı'nın özgürleştirilmesi için bugüne kadar çok uzun mücadeleler verdik, çok bedeller ödedik. Bizim açımızdan 1 Mayıs Taksimdir. Bu seneki isteğimiz 1 Mayıs’ı adına uygun bir şekilde, eğer becerebilirsek Taksim Meydanı’nda kutlamak. Türkiye’de 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı'nda kutlanmasının, meydanı özgürleştirmenin ötesinde çok büyük anlamı var. Bu sadece ülkemizde değil milyonlarca kilometre ötedeki kardeşlerimize bile çok büyük umut olacaktır. 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nı özgürleştirene kadar mücadelemiz devam edecek” dedi.

Kadınlarla ilgili durumun Almanya’da da iç açıcı olmadığını söyleyen panelin diğer konuşmacısı, SPD Kadın Kolları ve “München ist Bund” Başkanı Micky Wengatz ise şunları söyledi:

“Almanya yüz yıl önce SPD öncülüğünde kadınlar seçme seçilme hakkı kazandı ancak bu bir hediye değil haktı. Almanya’da da kadına şiddet olayları çok yüksek. Her üç günde bir kadın öldürülüyor. Maalesef bu dünyaya duyurulmuyor. Alman meclisine baktığımızda yarısının kadın olmadığını görebiliriz. Görüyorum ki maalesef durum Türkiye’de iyiı değil. Şiddete karşı çıkmak için gösteri yapan kadınlara şiddet uygulanıyor. Ama biz kadınların sesini duyurmaya devam edeceğiz. Türkiye ile bu konuda da dayanışma içerisinde olacağız.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika