1 Mayıs’a günler kala İstanbul’da ev baskınları

1 Mayıs’a günler kala İstanbul’da ev baskınları

İstanbul’da 1 Mayıs’a dört gün kala sabaha karşı ev baskınları gerçekleşti. Ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yöneticilerinin de olduğu çok sayıda kişinin...

İstanbul’da 1 Mayıs’a dört gün kala sabaha karşı ev baskınları gerçekleşti. Ev baskınlarında aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yöneticilerinin de olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi.

Gözaltına alınanlardan şu ana kadar isimleri öğrenilenler şöyle: ESP Parti Meclisi üyesi Ümmühan Özdemir, ESP Maltepe İlçe Başkanı Kerem Bükre, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Zeytinburnu yöneticisi Hasan Kılık, HDP Bağcılar İlçe yöneticisi Erkan Çelikcan ve Mustafa Kubilay Sever.

İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamalarının DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin öncülüğünde Maltepe’de yapılacağı açıklanmıştı.

BEKSAV'A POLİS BASKINI
Öte yandan Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı’nın (BEKSAV) Kadıköy’de bulunan merkezine de gece saatlerinde baskın yapıldı.

Kapısını kırarak BEKSAV’a giren polisler, içeride arama yaptı. BEKSAV, Twitter hesabından yapılan operasyonu şu ifadelerle duyurdu:

“Dün gece saatlerinde vakıf binamız polis tarafından basıldı. Tarafımız nettir! Saray için değil, ezilenler için sanat üretmeye devam edeceğiz! ''Toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika’ demeye devam edeceğiz! Bir polis baskını sonrası kameraların kayıtlarını alınıp söküp götürmek nedir? Bunun adı hırsızlıktır!''

dbwztrwvaaaf9y3-001.jpgdbwzvv3vaaiqzcn-001.jpg