10 Ekim Ankara Katliamı'nda hayatını kaybedenler anıldı

10 Ekim Ankara Katliamı'nda hayatını kaybedenler anıldı

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 59’uncu ayında Gar Meydanı’nda yaşamını yitiren 103 kişi fotoğrafları taşınarak anıldı. Koronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında anma töreni sembolik olarak yapıldı

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 59’uncu ayında hayatını kaybedenler saldırının düzenlendiği Gar Meydanı’nda anıldı. Koronavirus (Covid-19) tedbirleri kapsamında sembolik yapılan anmada yaşamını yitiren 103 kişinin fotoğrafları taşındı.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, 10 Ekim Ankara Katliamı’nın 59’uncu ayında Gar Meydanı’nda yaşamını yitiren 103 kişinin fotoğrafları taşınarak anıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim Der) Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, katliamın üzerinden 5 yıl geçmesine 1 ay kaldığını hatırlatarak, "Bu meydanda anma yapmamıza hiçbir güç engel olamadı, olamayacak" dedi. 'ACILARIMIZ TAZE' Acılarının hala taze olduğunu dile getiren Coşgun, katliamda yaşamını yitirenler için artık anıt yapılması gerektiğini belirtti. Katliam davasının 21 Eylül’de duruşması olduğunu söyleyen Coşgun, "21 Eylül’de görülecek dava duruşmasında olacağız. Gerçek adalet talebimizi karşılasın ya da karşılamasın orada olacağız. 10 Ekim Ankara Katliamı Cumhuriyet tarihine kara bir leke gibi düştü kimse bunu unutmasın" şeklinde konuştu. ‘BARIŞ TALEBİMİZLE BURADA OLALIM’ Katliamın ardından bir hesaplaşma süreci işlemediğini belirten Coşgun, şöyle devam etti: "İnsanlar katledildi. Sorumlular tek tek yargılanmalı. Bu katliam göz göre göre Ankara'nın merkezinde gerçekleşti. Bunu unutup yaşamımıza devam etmemizi kimse beklemesin. Yitirdiğimiz insanlar büyüyemedi, çocuklarımızı babasız annesiz kaldı, öfkemiz devam ediyor ve bitmeyecek. 10 Ekim Ankara Garı sadece bizim değil kimsenin unutmaması gereken bir katliam bu böyle bilinsin. 5’inci yılda kavgamızı, öfkemizi en çok da barışa olan talebimizi yanımızda getirerek burada olalım." Anma, "10 Ekim’i unutma unutturma", "Karanlığa teslim olmayacağız", "Gün gelecek, devran dönecek, katiller halka hesap verecek" sloganlarıyla son buldu.

GENEL