100 bin 'korsan seçmen' iddiası

100 bin 'korsan seçmen' iddiası

Sandık Gücü hareketinin yürütücülerinden olan CHP Parti Meclisi Üyesi Mehmet Ali Çelebi, Twitter’dan “Tüm Türkiye’ye uyarıdır'' başlığı altında şunları yazdı:“Seçmen listelerinde 25 Haziran 2000-8 Temmuz 2000 tarihleri...

Sandık Gücü hareketinin yürütücülerinden olan CHP Parti Meclisi Üyesi Mehmet Ali Çelebi, Twitter’dan “Tüm Türkiye’ye uyarıdır'' başlığı altında şunları yazdı:

“Seçmen listelerinde 25 Haziran 2000-8 Temmuz 2000 tarihleri arasında doğmuş kişiler bulunmakta. Sadece Şanlıurfa’da 1590 kişi. Bunlar ilk turda oy kullanamaz. İtirazlarımızı yapıyoruz. Tüm partiler dikkatli olmalı.''

''HİLEYE ZEMİN’
BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre Çelebi, sandık seçmen listelerinin ilk turda hiçbir adayın gerekli çoğunluğa ulaşamaması durumunda yapılacak ikinci turun tarihi esas alınarak hazırlandığını söyledi.

24 Haziran ile 8 Temmuz 2000 tarihleri arasında doğan gençlerin listelere eklenmesinin hileye zemin hazırladığının savunan Çelebi, “Tek liste hazırlanmış ve 8 Temmuz esas alındığı için 24’ünden sonra doğan ve ilk tur günü 18 yaşına girmeyen yurttaşlara yer verilmiş. Gerekli başvuruları ve itirazlarımızı yaptık, muhtemelen ''zaman darlığı’ diyeceklerdir. İsimlerin yanına not düşüldüğü iletildi ancak her türlü hilenin gündeme gelebileceği kaygısını yaşıyoruz, bunun kontrolünde güçlükler yaşanabilir. İki ayrı seçmen listesi hazırlanması gerekiyordu, doğrusu bu'' dedi.

Tüm listeleri kontrol edip tespitler yaptıklarını bildiren Çelebi, Şanlıurfa’da bin 590 kişi belirlediklerini, tüm Türkiye’deki sayının 100 bin dolayında olduğunu tahmin ettiklerini de söyledi.

''OY KULLANAMAZ’ YAZILACAK
CHP’nin YSK Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu ise muhtarlıklarda askıya çıkan listelerde bu isimlerin bulunduğunu ancak kesinleşen listelerde ilk turda oy kullanamayacaklarına ilişkin ibarelerin yer alacağını söyledi.

İki turlu seçimlerde her zaman bu yöntemin izlendiğini de ifade eden Yakupoğlu, “Bu aşamada bir sorun görünmüyor ancak bizim takip etmemiz gereken kesinleşen listelerde 18 yaşını doldurmayan yurttaşların isimlerin yanında ilk turda oy kullanamayacaklarına ilişkin bir kesin ifadenin olup olmayacağı'' diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika