1050 gündür tutuklu: Osman Kavala, Uluslararası 2020 Hrant Dink Ödülü'nün sahibi oldu!

1050 gündür tutuklu: Osman Kavala, Uluslararası 2020 Hrant Dink Ödülü'nün sahibi oldu!

Hrant Dink bugün doğdu; adına düzenlenen ‘Uluslararası Hrant Dink Ödülleri’ sahiplerini bulurken Uluslararası 2020 Hrant Dink Ödülü'nün Türkiye'deki sahibi 1050 gündür tutuklu olan Osman Kavala oldu.

Osman Kavala cezaevinden gönderdiği mesajda tutuklu eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ahmet Altan, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Ölüm orucunda hayatını kaybeden avukat Ebru Timtik ve hapisteki gazetecileri hatırlattı.

Kavala şunları özetle söyledi; "Demirtaş'ın AİHM'in ihlal kararı vermesinin ardından tahliye tahliye edildiği dosyasındaki zaten kullanılmış olan delillerle yeni bir suçlamayla tutuklandı. Ahmet Altan yine ağır bir ceza aldı. Selçuk Mızraklı bir itirafçı tanık ifadesiyle tutuklandı ve 9 yıl 4 ay ceza aldı. En acı veren cezaevindeyken kendilerini hayattan kopararak hukuksuzluğu protesto edenlerin ölmesini izlemek, avukat Ebru Tİmtik ve Aytaç Ünsal'ın adil yargılanma talepleriyle ilgili uzun bir süre adım atılmaması insan hayatına verilen değerin erozyona uğradığını gösteriyor." Hrant Dink'in eşi ve Hrant Dink Vakfı'nın kurucusu Rakel Dink eşinin sevdiği Ermenice bir ağıt söyledi. Mısır'da kadına yönelik cinsel şiddetin ve kadın hakları ihlallerinin görünür kılınması için mücadele eden, Ortadoğu ve Kuzey Afrika genelinde feminist hareketin öncülerinden Mozn Hassan da 2020 Uluslararası Hrant Dink ödülü sahibi oldu. Ödül töreni Kudsi Ergüner neyiyle başladı. Şarkıcı Can Bonomo, Arto Tunçboyacıyan ve Kalben de şarkı performanslarıyla katıldı.

Politika