12 yıl sonra Suriyeli nüfusu Türk nüfusunu geçecek

12 yıl sonra Suriyeli nüfusu Türk nüfusunu geçecek

CHP tarafından yeniden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday gösterilen Lütfü Savaş, Hatay'da 12 yıl sonra Türk nüfusunun Suriyeli nüfusun altında kalacağını söyledi.CHP tarafından yeniden Hatay Büyükşehir Belediye...

CHP tarafından yeniden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday gösterilen Lütfü Savaş, Hatay'da 12 yıl sonra Türk nüfusunun Suriyeli nüfusun altında kalacağını söyledi.

CHP tarafından yeniden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilen Lütfü Savaş, kentte yaşayan Suriyelilere ilgili açıklamalarda bulundu. Savaş, "Kendi nüfuslarını korumak için doğum oranlarını yüksek tutuyorlar. 3 yıl önce Hataylı ve Suriyeli kadınların doğum oranı aynıyken bugün bu oran yüzde 60'a yüzde 40 oranında Suriyelilerin lehinde" dedi.

Lütfü Savaş, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan'a konuştu.

Savaş’ın Yeniçağ’da yer alan açıklamalarının ilgil bölümü şöyle:

"Ensar-muhacir kavramına inanıyoruz. 7 yıldır her şeyimizi Suriyelilerle paylaşıyoruz. Fakat savaş bittikten sonra bu misafirlerimizin kendi öz yurtlarına dönmelerini istiyoruz. Şu anda 500 binden fazla Suriyeliyi şehrimizde ağırlıyoruz. Yakın zamanda bir açıklamam oldu. Ancak ben bu açıklamaları ırkçılık yapmak için söylemedim. Bu topraklar bizim coğrafyamız. 20 yıl mücadele ederek kazandığımız topraklar. Ancak Suriyeli vatandaşlar nüfus plansızlığı ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alarak bu kentte ve ülkede söz sahibi olabilecekler.

Örneğin bugün bir ilçemizde 2 Suriyeli muhtar adayı olmuş. 5 sene sonra belediye başkanı adayı olabilecek. Kendi nüfuslarını korumak için doğum oranlarını yüksek tutuyorlar. 3 yıl önce Hataylı kadınların doğum oranı ile Suriyeli kadınların doğum oranı aynı iken bugün bu oran yüzde 60'a yüzde 40 oranında Suriyelilerin lehinde. 3 yıl sonra yüzde 75'e 25 olacak. 12 yıl sonra Türk nüfusu Suriyeli nüfusun altında kalacak. Ondan sonra hiç kimse Hataylı olup da belediye başkanı adayı olmaya cesaret edemez. Ben bunların hiçbirini ırkçılık yapmak için söylemedim. Hatay halkı ben bunları söyleyeyim diye beni seçti. Ben sussam bile gerçekler değişmeyecek. Çünkü bu bir millî mesele. Çorbada tuzu olmayanların sofrada gözünün olması doğru değil.

<>

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika