1250 akademisyen Boğaziçililer için ses verdi: Derhal serbest bırakın

1250 akademisyen Boğaziçililer için ses verdi: Derhal serbest bırakın

Etienne Balibar, Judith Butler, Noam Chomsky ve Michael Hardt’ın da aralarında bulunduğu 37 farklı ülkeden 1250 akademisyen gözaltına alınan 11 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin derhal serbest bırakı

11 öğrenci Boğaziçi Üniversitesi’ndeki ‘Zeytin Dalı Harekatı’nı protesto eylemi nedeniyle başlatılan operasyonda gözaltına alınmıştı. Harekatta Afrin kent merkezine girilmesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde bir grup öğrenci lokma dağıtmıştı. Başka bir grup öğrenci de “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” yazılı pankart açmıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, lokum dağıtanlara saldırdığını söylediği öğrencileri ağır ifadelerle hedef almıştı.

Bianet’in haberine göre, Akademik Dayanışma Ağı (Academic Solidarity Network) içerisindeki akademisyenler tarafından kaleme alınan açık mektupta gözaltındaki öğrencilerin siyasi görüşlerini ifade ettiği vurgulandı.

1250 tanınmış akademisyenin imzaladığı mektup, New York ve Washington D.C.’deki Türk konsolosluklarına, cumhurbaşkanı ve hükümete, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği yetkililerine ve Boğaziçi Üniversitesi rektörüne gönderildi.

İmzacılardan arasında Angela Y. Davis, Judith Butler, Noam Chomsky, Alice Crary, Nancy Fraser, Marianne Hirsch, Michael Hardt, Etienne Balibar, Mary Marshall Clark, Seyla Benhabib, Jay M. Bernstein, Partha Chatterjee, Bertell Ollman, Susan Buck-Morss, Junot Diaz,Homi K. Bhabha, David Graeber, Todd Gitlin, Immanuel Ness, Eduard Brezin, Eric Wieschaus ve Jack W. Szostak da bulunuyor.

DAHA ÖNCE DE GÖRMÜŞTÜK

Akademik Dayanışma Ağı’nın mektubun tam metni şöyle:

“Dünya çapındaki akademik topluluklarının üyeleri olarak, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilerin son zamanlarda tutuklanmasına ve taciz edilmesine şiddetle itiraz ediyoruz.

Kampüs içindeki tutuklamalar, polisin ev ve yurt baskınları, Türkiye’de siyasi ifadeleri ve muhalefeti suç kabul etme yönünde giderek güçlenin eğilimin bir parçası.

Recep Tayyip Erdoğan alaycı bir üslupla bu öğrencilerden ‘terörist’ diye bahsetti, onları okuldan atmak ve başka bir üniversitede eğitim almalarını engellemek için ant içti. Erdoğan’dan daha önce böyle sözel saldırılar görmüştük ve bunlar binlerce akademisyen, gazeteci, sanatçı ve insan hakları savunucusunun tutuklanmasıyla sonuçlanmıştı.

Türkiye hükümetini gözaltındaki öğrencileri, ayrıca siyasi ifadelerinden dolayı tutuklanmış veya gözaltına alınmış bütün öğrencileri derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz.

Karşılaştıkları risklere rağmen cesur bir şekilde muhalefetlerini dile getiren bu öğrencilerle dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyoruz.

Mümkün olan bütün kamusal ve özel kanallardan bu öğrencileri destekleyeceğimize söz veriyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem