14 yaşında evlendirildi, 19 yaşında katledildi! Katil 'iyi hal indirimi' aldı

14 yaşında evlendirildi, 19 yaşında katledildi! Katil 'iyi hal indirimi' aldı

Adana'da 5 yıl önce 4.5 aylık hamile eşini öldüren kocaya 'iyi hal ve haksız tahrik indirimi' uygulandı. Katil Mehmet Çiftçi'nin cezası 18 yıl

Adana'da 5 yıl önce 4.5 aylık hamile eşini öldüren kocaya 'iyi hal ve haksız tahrik indirimi' uygulandı. Katil Mehmet Çiftçi'nin cezası 18 yıl 4 aya indirildi.

Adana'da 5 yıl önce 4.5 aylık hamile eşini öldüren Mehmet Çiftçi isimli erkeğe, iyi hal ve haksız tahrik indirimi' uygulandı.

Adana'nın Seyhan ilçesinin Akkapı Mahallesinde 11 Eylül 2014 günü yaşanan cinayette, 14 yaşında evlendirilen, 15 yaşında "anne" olan Burcu Çiftçi (19) eşi Mehmet Çiftçi (27) tarafından öldürüldü.

Olay yerinden otomobille olay yerinden kaçan katil, kızını Mustafa M. isimli bir kişiye vererek "Kızım sana emanet" dedi. Bir süre sonra genç kadının ailesi kızına ulaşmaya çalıştı. Ancak ulaşamayınca polisi arayarak "Kızımıza ulaşamıyoruz, damadımız tarafından öldürüleceğinden şüpheleniyoruz" diye ihbarda bulundu.

Cinayetin ortaya çıkmasıyla tutuklanan Mehmet Çiftçi, aldatıldığını öne sürerek kendini savundu. Mahkeme, 12 Mayıs 2015'te sanığı oy çokluğu ile 'hamile eşini öldürmek' suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti. Katil kocanın cezası 'haksız tahrik ve iyi hal'den dolayı 18 yıl 4 aya düşürüldü.

SİSTEMATİK ŞİDDET

Damadına 'haksız tahrik ve iyi hal indirimi' uygulanmasına tepki gösteren anne Songül Teber "Haksız tahrik almak için aldatıldığı yalanını söyledi. Kararı temyiz gittik. Ancak değişen bir şey olmadı. Biz tekrar temyize gönderdik. Hem kızımı hem de doğmamış torunumu öldüren o adamın idam edilmesi ya da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını istiyorum. Ancak ölen kızımın yaşı kadar bile ceza almadı katil" dedi.

Kızının evliliğinin yanlış olduğunu anlatan Teber "Evlendiği günden beri kızımız şiddet görüyordu. 'Kafana sıkacağım' diye tehdit ediyordu. Bu yüzden kadın sığınma evine gitmiş, çok kez de bizim yanımıza gelmişti. Kıskançlık yüzünden kızımı planlayarak öldürdü. Utanmadan ölmüş kızıma iftira attı. Burcu melek gibi bir insandı. Tek hatası böyle bir insanı sevmekti. Haksız tahrikten yararlanmak için aldatma yalanını söyledi. Haksız tahrik ve iyi hal indirimi de aldı. Kararı temyiz ettik. İki can almış bu insanın 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istiyoruz. Cezaevinden çıkmasın" diye konuştu.

Yaşam