15 Temmuz derneğine bağış yaparak ceza almaktan yırttılar

15 Temmuz derneğine bağış yaparak ceza almaktan yırttılar

Konya'nın merkez Karatay ilçesinde meydana gelen olayda Mehmet Y. ve eşi Rahime Y., kuruyemiş dükkanından aldıkları ürünü değiştirmek istedi. İşyeri sahipleri Muhammed N. ve kardeşi Ahmet N.  de tepki göstermesi üzerine aralarında...

Konya'nın merkez Karatay ilçesinde meydana gelen olayda Mehmet Y. ve eşi Rahime Y., kuruyemiş dükkanından aldıkları ürünü değiştirmek istedi. İşyeri sahipleri Muhammed N. ve kardeşi Ahmet N.  de tepki göstermesi üzerine aralarında tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesinin ardından Mehmet Y. ve eşi Rahime Y., Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunması üzerine iki kardeş hakkında "Basit yaralama ve hakaret"  suçundan soruşturma başlatıldı.

Odatv'nin haberine göre, uzlaştırma kapsamında kalan her iki suç yönünden dosya uzlaştırmacıya verildi. Uzlaştırmacı Ayşe Kıran tarafından yürütülen uzlaşma görüşmelerinde  Mehmet Y. ve Rahime Y.,  şüpheli iki kardeşin 15 Temmuz Şehit Yakınları ve Gaziler Derneğine 500 lira bağış yapmaları ve cami temizlemeleri halinde uzlaşmayı kabul ettiklerini belirtti.

500 lira bağış yapıp Hacıveyiszade Camiini temizleyen şüpheli iki kardeş, böylece 'Basit yaralama ve hakaret' suçlarından yargılanmaktan kurtuldu.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığında uzlaştırmacı olarak görev yapan Ayşe Kıran,  "Uzlaşma ile fail ve mağdur arasında meydana gelen çekişme çözülürken, mağdurun zararının kısa sürede giderilmesi amaçlanıyor. Uzlaştırmacı olarak bize verilen dosyalarda yüzde 60 oranında bir başarı söz konusu. Amacımız bu oranı daha yukarı çekerek hem toplumsal barışa katkı sağlamak hem de mahkemelerin iş yükünü azaltmak" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
3. Sayfa