'15 Temmuz kutlamalarında bir vatan haini!'

Prof. Dr. Emre Kongar ve Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin 3. yıldönümünde yapılan kutlamaların AKP mitingine...

Prof. Dr. Emre Kongar ve Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin 3. yıldönümünde yapılan kutlamaların AKP mitingine dönüştürülmesini eleştirdi.

‘Demokrasi’ ve ‘Milli Birlik’ kavramlarının içinin boşaltıldığını vurgulayan Kongar ve Yanardağ, Mitingde, 23 Temmuz’da yüzde 55 oy almış olan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplanan kalabalığa yuhalattırılmasının hayal kırıklığı yarattığını dile getirdi. Mitingde, Son Osmanlı Padişah’ı ‘Vahdettin’ fotoğrafının yer almasının da eleştirildiği programda, demokrasi ile saltanatın yan yana gelemeyeceği yinelendi. 15 Temmuz gecesi yaşananların gizemini koruduğu belirtilirken, Fetö’nün siyasal kanadının hala ortaya çıkarılmadığı da hatırlatıldı. Yargıtay Eski Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk’un ‘Doğmayan Halk Oylaması’ kitabundan bir bölüme atıfta bulunulan programda, ‘15 Temmuz’ kutlamalarının ‘20 Temmuz’ darbesini meşrulaştırma çabası olduğuna işaret edildi.