15 Temmuz tweeti ile yargılanan Itır Esen için karar

15 Temmuz tweeti ile yargılanan Itır Esen için karar

15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde attığı tweet nedeniyle Miss Turkey 2017 güzellik yarışmasında kazandığı birincilik tacı elinden alınan ve hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Itır Esen...


15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde attığı tweet nedeniyle Miss Turkey 2017 güzellik yarışmasında kazandığı birincilik tacı elinden alınan ve hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Itır Esen ilk celsede beraat etti. Esen'in “Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama'' suçundan 6 aydan 1 yıla kadar yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Anadolu 58. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya tutuksuz sanık Itır Esen, ailesi ve avukatı katıldı. 

GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI
Sözcü'den Sevgim Begüm Yavuz'un haberine göre, duruşmada gözyaşları içinde savunma yapan Itır Esen, “Dava konusu internet paylaşımı şahsıma ait twitter hesabımdan yapılmıştır. Amacım kimseyi aşağılamak ya da birilerini gücendirmek değildi. Suçsuzum, beraatimi talep ederim'' ifadelerini kullandı.

'BİR ŞEYİN ELEŞTİRİLEBİLİR OLMASI SUÇ OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ'
Itır Esen'in attığı tweette aşağılamanın söz konusu olmadığını belirten avukat Vildan Yirmibeşoğlu, “Müvekkilimin paylaştığı ileti, yeni neslin arkadaş ortamında kendi üslubuyla yaptığı bir fikir beyanı, bir kutlama mesajıdır. Şunu kabul etmek lazım ki, ifade ediş tarzı itibariyle müvekkilim toplumumuzun genel yapısınca hoş karşılanmayan birtakım sözcükler kullanmıştır. Bu eleştirilebilir, kınanabilir bir şeyin eleştirilebilir olması onun suç olacağı anlamına gelmemektedir'' dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Itır Esen'in üzerine atılı “halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama'' suçunun yasal unsurları oluşmadığından beraatine karar verdi.

Esen'in attığı tweet:

itiresen.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem