15 Temmuz’a ihtilal demişti: Savcı açığa alındı

15 Temmuz’a ihtilal demişti: Savcı açığa alındı

15 Temmuz darbe girişimini ihtilal olarak tanımlayarak “FETÖ’cülerin yargılanması engizisyon gibi” ifadelerini kullanan Cumhuriyet Savcısı İ.L, açığa alındı.

FETÖ’nün İzmir Çiğli sorumlularından olan A.Y’nin, örgüte bağlı birçok dernekte yöneticilik yaptığı, örgüt lideri Gülen’in talimatıyla 2014’te Bank Asya’ya para yatırdığı ve ByLock kullanıcısı olduğu tespit edildi. Cumhuriyet Savcısı İ.L, A.Y’nin tutukluluğunun kaldırılmasına yönelik mütalaa verdi,

İ.L’nin mütalaasındaki, “dosya kapsamıyla örtüşmeyen ve meslek etiğine aykırı” ifadeleri nedeniyle 3 ay süreyle tedbiren görevden uzaklaştırıldı.

15 TEMMUZDAN ‘İHTİLAL’ DİYE SÖZ ETTİ YARGILAMALARI DA “ENGİNİZİSYON”A BENZETTİ

YeniŞafak’ın haberine göre; Cumhuriyet Savcısı İ.L, hazırladığı mütalaada “dosya kapsamıyla örtüşmeyen, meslek etiğine aykırı ve yorum içeren”  ifadeler kullandı. İ.L, mütalaasında “Ceza sorumluluğunun şahsiliği beşeri ve evrensel en temel ilkesi olduğu gibi uygulanmadığı yerlerde; kanun vardır ancak hukuk yoktur. Engizisyon mahkemeleri güya kanunla işliyordu. Fakat devlete isyan eden veya muhalif grubun sadece isyan edenleri değil tüm taraftarları, akrabaları, çoluk ve çocuklarını hatta mezardan ölüleri çıkartıp cezalandırdığı için tarihe vahşet ve ilkellik olarak geçmiştir. Bu, faraza GSY Kulüp Yönetimi İstanbul’da bir örgüt kurup isyana kalkıştı diye, İzmir’de maçlara gitmiş veya kombine bilet almış kişileri kadın, çoluk çocuk demeden örgüt üyesi diye sorumlu tutmaya benzer” ifadelerine yer verdi.

Mütalaasında 15 Temmuz darbe girişiminden “ihtilal” diye söz eden İ.L, şu ifadeleri kullandı:

“15 Temmuz 2016 yılında devlete karşı girişilen ve belki 4-5 bin kişinin irade ve teşebbüs ettiği ihtilali, arkadaş ve taraftar olsa bile 4-5 milyon kişiye teşmil etmek, yani yetişkin nüfus olan 30-40 milyonun yüzde 15’ini terörist ilan etmek ve devletin hasmı haline getirmenin 1. Md’deki toplum barışını koruma amacına da aykırı olduğu kanatiyle…”

Önceki ve Sonraki Haberler
Yargı