15 yaşındaki satranç oyuncusuna ''yasak maç’ cezası istendi

15 yaşındaki satranç oyuncusuna ''yasak maç’ cezası istendi

İran’da sporcuların, İslam Devrimi’nin yapıldığı 1979 yılından bugüne İsrailli sporcularla milli müsabaka yapması yasak. Bu sebeple 15 yaşındaki Bora D. üç hafta önce Cebelitarık’ta düzenlenen turnuvada İsrailli rakibiyle...

İran’da sporcuların, İslam Devrimi’nin yapıldığı 1979 yılından bugüne İsrailli sporcularla milli müsabaka yapması yasak. Bu sebeple 15 yaşındaki Bora D. üç hafta önce Cebelitarık’ta düzenlenen turnuvada İsrailli rakibiyle karşılaştığı için nedeniyle ceza alabilir.

Bora D.’nin aynı turnuvaya katılan 18 yaşındaki ablası Dorsa’nın da karşılaşmalara başını örtmeden çıktığı için cezalandırılması talep ediliyor.

MİLLİ TAKIMDAN ÇIKARILMALARI İSTENDİ

Deutsche Welle’nin Seratnews’a dayandırdığı habere göre Durumu “bir tabunun yasa dışı biçimde kırılması'' olarak değerlendiren muhafazakar milletvekili Ahmed Salek Kaşani, satranç oyuncusu iki kardeşin milli takımdan çıkarılmasını ve İran Satranç Federasyonu’na karşı soruşturma başlatılmasını talep etti.

İRAN SATRANÇ FEDERASYONU: MİLLİ MAÇ DEĞİL

İran Satranç Federasyonu Başkanı Mehrdad Pehlivanzade ise Cebelitarık’taki turnuvanın bir milli müsabaka niteliği taşımadığını, sporcuların bireysel olarak katıldığını, masalarda bayrak bulunmadığını ve iki sporcunun uzun süredir İspanya’da yaşadığını söyledi.

Pehlivanzade, spor bakanlığının da turnuvanın içeriğinden haberdar olduğunu belirtti.