'15 yıldır iktidarda olan AKP’nin hedefi cumhuriyet'

'15 yıldır iktidarda olan AKP’nin hedefi cumhuriyet'

'15 yıldır iktidarda olan AKP’nin hedefi cum... New York’ta çeşitli sivil toplum örgütleri, CHP Amerika Temsilciliği'nin düzenlediği Cumhuriyet Buluşması etkinliğinde biraraya geldi. Katılımcılar, Nisan ayında anayasa değişikliği için yapılacak referandum öncesi oy tercihlerinin...

New York’ta çeşitli sivil toplum örgütleri, CHP Amerika Temsilciliği'nin düzenlediği Cumhuriyet Buluşması etkinliğinde biraraya geldi. Katılımcılar, Nisan ayında anayasa değişikliği için yapılacak referandum öncesi oy tercihlerinin “Hayır'' olacağını açıkladı.

New York John Jay Üniversitesi’nde düzenlenen etkinlik çerçevesinde düzenlenen konferansa, Türkiye’de Skype bağlantısı aracılığıyla gazeteci – yazar Uğur Dündar, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ katıldı. Panelde ayrıca CHP Amerika Temsilcisi Yurter Özcan, ABC Gazetesi ve Tele 1 Televizyonu Washington Temsilcisi Gazeteci-Yazar Yılmaz Polat, seçim gönüllüleri adına Ali Sarıkaya, İTU Mezunları ABD Derneği Başkanı Oğuz Alpöge birer konuşma yaptı.

Uğur Dündar: “Milli egemenlik meclisten saraya geçecek''

Skype bağlantısıyla konferansa katılan Uğur Dündar, yeni anayasanın dünyada benzeri olmayan, bir tek adama ölümsüzlük dışında her türlü gücü ve yetkiyi verdiğini söyledi. Dündar, “Bu sisteme göre Cumhurbaşkanı bakanları seçecek. Parlamenterleri seçecek. Kendisini yargılayabilecek anayasa mahkemesinin yüce divan üyelerini seçecek. Dünyada benzeri olmayan bu anayasa kabul edildiği takdirde biz parlamenter demokratik sisteme elveda diyeceğiz ve kayıtsız şartsız tek adamın hükmü geçerli olacak,'' dedi. Dündar, böylelikle milli egemenliğin meclisten alınıp saraya götürüleceğini öne sürdü. Dündar, bu referandumda bazı anket şirketlerinin kasıtlı olarak “evet'' oyunun çıkacağı yönünde sonuçlar verdiğini öne sürüp bunun bir algı operasyonu olduğunu iddia etti.

Dündar, bu algıyla, insanlarda ''Nasıl olsa Evet çıkacak. Ben sandığa ne diye gideyim’ düşüncesi yaratmak istiyorlar,'' dedi.

Yılmaz Polat: “15 yıldır iktidarda olan AKP’nin hedefi cumhuriyet''

Gazeteci-yazar Yılmaz Polat, bu konferansın böyle bir binada yapılmasından etkilendiğini belirterek, Türkiye’de son dönemde yaşanan hukuksuzlara dikkat çekti. Polat, “Bu bina ceza hukukun öğretildiği bir fakülte. Ceza bizde bol ama hukuk var mı? Maalesef yok. Böyle bir konferansın bu binada yapılması beni çok etkiledi. Türkiye’de bu yapılanlar, hukuksuzluklar, Avrupa’da, Amerika’da hukuk fakültelerinde ders konusu olacak,'' dedi.

Polat, 15 yıldır iktidarda olan AKP’nin hedefinin Cumhuriyet olduğunu öne sürdü. Polat, “Bu referandum, diktatörle halife olmak isteyenlerle, sizler gibi demokratik, cumhuriyete sahip çıkan Atatürkçü çağdaş bir hayat isteyen insanların kavgası'' dedi.

Yurt dışında kullanılan oyların önemine dikkat çeken Polat, 12 Eylül sonrasında siyasi yasakların kalkması için yapılan referandumda o dönemde sadece gümrüklerde kullanılan oylarının büyük etkisi olduğunu savundu. Polat, “Yasaklar o dönemde yurt dışında seçmenlerin gümrüklerde kullandığı oylarla kaldırıldı,'' dedi.

Türkiye’nin karanlık bir dönemden geçtiğini öne süren Polat, “AKP, cemaatçiler ve Türkiye’ye şeriat getirmek isteyenler, fakir fukaranın çocukları şehit olurken hiç umurlarında değil. Onların sadece bir şey umurlarında. Bir adamı halife yapmak. Başka hiç bir dertleri sıkıntıları yok,'' diye konuştu.

Yurter Özcan: “ABD’de yaşayan Türkler Kurtuluş Savaşı’nın seyrini değiştirdi''

CHP Amerika Temsilcisi Yurter Özcan, yaptığı konuşmada referandumda oylanacak şeyin bir insanın mükemmeliyeti olduğunu savundu. Özcan, “Yasama, yürütme, yargı, bir devletin tepesindeki insanın elinde. Kimse bir şey sormayacak. Kimse bir şey danışmayacak,'' dedi.

CHP Amerika Temsilcisi Yurter Özcan, yaptığı konuşmada referandumda oylanacak şeyin bir insanın mükemmeliyeti olduğunu savundu. Özcan, “Yasama, yürütme, yargı, bir devletin tepesindeki insanın elinde. Kimse bir şey sormayacak. Kimse bir şey danışmayacak,'' dedi.

ABD’deki Türkler’in Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Özcan, Kurtuluş Savaşı döneminde ABD’nin New England bölgesinde yaşayan Türkler’in kendi aralarında yüz sene önce topladıkları 150 bin doları Kızılay aracılığıyla Mustafa Kemal’e yollayıp Cumhuriyet’in kurulmasına katkıda bulunduklarını belirtti. Özcan, “Amerika’daki Türkler yolladıkları maddi ve manevi yardımlarla, ilaçlarla, tıbbi malzemeyle belki de Kurtuluş Savaşı’nın seyrini değiştirmiştir,'' dedi. Bu dönemde de Cumhuriyet’e sahip çıkmak için ABD’de yaşayan Türkler’in sandığa gidip mutlaka oylarını kullanmaları gerektiğini söyledi.

AKP, MHP ve Ülkücü seçmenlerinin de kafasının karışık olduğunu belirten Özcan, “Bizim bu kişilerin kafasındaki soru işaretlerine cevap vermemiz gerekiyor,'' dedi. Özcan, ABD’de sandıklarda kayıtlı olmayan Türk vatandaşlarının, Cuma gününe kadar kayıtlarını yaptırıp oy kullanabileceklerini ifade etti.

Ümit Özdağ: “Hükümet kontrollü bir kaos çıkartmayı planlıyor''

Konferansa Türkiye’den Skype bağlantısıyla katılan bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ ise “Saray Türk milliyetçilerinin ''hayır’ oyu kullanacağı endişesiyle büyük bir korkuya kapılmış durumda. Halkla biraraya gelmemizden korkuyorlar. Kontrollü bir kaos planlıyorlar,'' dedi.

Özdağ, “’Arkadaşlarımıza eğer sivil toplum örgütü, bağımsız veya platform olarak hayır propagandasına çıkarsanız sizi gözaltına alırız’ deniliyor. Şu ana kadar ''Hayır’ çalışmalarında gözaltı resmi rakamı 45. Vandalizm yok. Şiddet yok. 45 kişi ''hayır’ dediği için gözaltına alınmış. Ben hükümetin ve Saray’ın şu anda ''Türkiye’de bir Gezi olayı olsun’ diye dua ettiğini düşünüyorum. Hatta elimde bunun kanıtları da var. Kontrol edilebilir bir kaos istiyorlar. Ve bu kaosta “Hayırcı''ların şiddet yanlısı görünmelerini, ondan sonra da devletin elindeki bütün imkanlarla bu gösterileri ezmeyi ama bir panik de yaratmayı ve bu panikten istifade ederek ''Evet’ oylarının artması düşünülüyor.

Özdağ, “Kontrol edilebilecek bir kaosla muhalefet üzerindeki baskıyı her geçen gün biraz daha arttırıp muhalefeti sert tepki vermeye zorluyorlar. Bu yaklaşımın kanıtları da elimde olduğu için bunu gidip CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bütün ayrıntılarıyla paylaştım ve uyardım. Ortada böyle bir plan var ve bu plan tehlikeli bir plan. Hiç bir hükümetin kontrol edilebilir bir kaosu yaratma lüksü yok. Çünkü artık Türkiye’de hiç bir kaos kontrol edilemez. Bu da Türkiye’yi bilinmez bir yere götürür. Ortada böyle çok tehlikeli bir plan var. Türkiye bu tuzağa düşmemeli,'' dedi.

ABD’deki Türkler 1 – 9 Nisan tarihleri arasında oy kullanacak

New York Seçim Gönüllüleri adına konuşan Ali Sarıkaya da katılımcılara referandumla ilgili genel bilgiler verdi. Sarıkaya, ABD’de referandum için 1-9 Nisan tarihleri arasında oy kullanılacağını söyledi. Sarıkaya da ABD seçmen kütüğünde adı olmayan kişilerin bağlı bulundukları konsolosluklara giderek çok kısa sürede kayıtlarını yaptırabileceklerini belirtti. Sarıkaya, “Mutlaka Cuma gününe kadar kayıtlarınızı yaptırın,'' dedi. Sarıkaya, katılımcılardan gelen çeşitli soruları yanıtladı.

İTÜ-ABD Mezunları Derneği Başkanı Oğuz Alpöge de Amerika’daki Türkler’in Türkiye için çok değerli olduğunu belirterek bu ülkede yaşayan Türkler’in Cumhuriyet’e sahip çıkmak için referandumda oy kullanmaları gerektiğini savundu.(VOA)

">

"'15 yıldır iktidarda olan AKP’nin hedefi cumhuriyet'" haberi, 14 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 14 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan '15 yıldır iktidarda olan AKP’nin hedefi cumhuriyet' haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. '15 yıldır iktidarda olan AKP’nin hedefi cumhuriyet' 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 21 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 18:09 Ankara'da toplu taşımada unutulan eşyalar uyguna satışa sunulacak! İşte açık artırma tarihi ve yeri
 2. 18:05 TFF resmi olarak duyurdu! Süper Kupa finalinin yeri ve zamanı kesinleşti
 3. 18:01 Süper Kupa heyecanı için geri sayım başladı: TFF tarihi açıkladı!
 4. 17:47 Küçük kızın sözleri Gazze'deki krizi özetledi: Her şeyimiz eksik!
 5. 17:44 TİP, Kadıköy'den aday çıkardı
 6. 17:42 Real Madrid'e transfer olacağı söylentileriyle anılan Kylian Mbappe, Barcelona'da görüntülendi
 7. 17:17 Uzmanların dikkat çektiği öneri: Çocukluk çağı kanserlerine karşı propolis
 8. 17:05 Uzman uyardı: Duruş bozukluğu skolyoz işareti olabilir!
 9. 17:02 Uzmanlardan uyarı: Pırasa yerken dikkatli olun!
 10. 16:59 Türkiye'de HIV vakalarındaki artış endişe verici bir seviyeye ulaştı
 11. 16:55 Yüksek potansiyelli 5 meslek: Geleceğin kazançlı kariyerleri!
 12. 16:53 Bulgaristan vatandaşlığına başvuru için yeni koşullar belli oldu
 13. 16:50 Twitch'e rakip olarak ortaya çıkan Kick platformuna erişim engeli!
 14. 16:48 Ürküten uyarı: Yapay zeka iki yıl içerisinde insanlığı yok edebilir!
 15. 16:45 WhatsApp'tan yeni özellik: Artık ekran görüntüsü alınamayacak!
 16. 16:43 İngiltere, Navalny'nin ölümüyle ilişkilendirilen cezaevindeki 6 Rus yetkilisine yaptırım uyguluyor
 17. 16:35 Koç Grubu, Ekrem İmamoğlu ile ilgili yapılan iddialara ilişkin bir açıklama yaptı
 18. 16:06 Sahilde oynarken kazdığı 1,8 metrelik çukur canına mal oldu: 7 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti
 19. 16:00 Tayvan'da arkeologlar 4000 yıllık bir figür buldular
 20. 15:55 Twitch abonelik ücretlerine zam geliyor!: 2024 Twitch abonelik tutarları ne zaman zamlanacak?
Politika Haberleri