15. yılını dolduran Bilim ve Gelecek dergisinin Şubat sayısı çıktı

15. yılını dolduran Bilim ve Gelecek dergisinin Şubat sayısı çıktı

Bilim ve Gelecek’in yeni sayısında sürekli bölümlerde haberler, bilimsel bilgiler, bilim tarihi öyküleri, söyleşiler, kitap tanıtımları ve tartışmalar yer alıyor.

Yayın hayatında 15. yılını dolduran Bilim ve Gelecek dergisinin Şubat sayısı zengin bir içerikle çıktı. Alâeddin Şenel’in “Nasıl ‘sınıflı’ ve ‘devletli’ olduk?” başlığıyla verilen hacimli makalesinden oluşan kapak dosyasında, toplumlar tarihi açısından son derece önemli bir dönem işleniyor: İlkel topluluklardan sınıflı-devletli uygar topluma geçiş süreci. Şenel hem alanın kavramlarını gelişimleriyle birlikte aktarıyor hem de konu ile ilgili bilimsel tartışmaları yorumluyor. Ayrıca Göbeklitepe örneğinden hareketle, yöntemsiz ve alelacele değerlendirmelerin sakıncalarına dikkat çekiyor.

Rıfat Saltoğlu’nun, Bilimsel Devrim döneminde Brahe ve Kepler’in katkılarını ele aldığı makalesi bir diğer ağırlıklı dosya. Aynı yazarın iki sayı önce yayımlanan Kopernik-Bruno incelemesinin devamı olan yazı, aynı zamanda Galilei, Descartes ve Newton ile sürecek geniş bir çalışmanın parçası.

Bilim ve Gelecek’in temel işlevlerinden biri de yeni bilimsel-teknolojik gelişmeleri çeşitli boyutlarıyla yorumlayıp okurlarına aktarması. Derginin Şubat sayısında bu yöndeki makaleler dikkat çekiyor.

İzlem Gözükeleş’in “Blokzinciri nasıl çalışır?” ve Tolga Yıldız’ın “Ana akım bilimin baloncukları” makaleleri bilişim ve genetik alanlarındaki güncel tartışmaları kuramsal ve toplumsal boyutlarıyla yorumluyorlar. Öte yandan Ogan Güner’in “Beta Kültürü” ve Irmak Gültekin ile Taner Yıldız’ın “İnsanın ölümlülükle imtihanı” başlıklı makaleleri Şubat sayısının ilgi çeken diğer konuları.

Kısacası Bilim ve Gelecek’in 180. sayısı, derginin dünden bugüne taşıdığı temel işlevlerini doyurucu biçimde yerine getiren sağlam bir sayı olmuş. 
 

Kültür Sanat