16 şehir Suriyelilere kapatıldı

16 şehir Suriyelilere kapatıldı

Hürriyet yazarı Hande Fırat, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Suriyelilerin Türkiye’de nüfusun demografik yapısını bozmaması için uygulandığını” açıkladığı ‘seyreltme’ projesinin detaylarını yazdı.

Hande Fırat’ın yazısına göre resmen ‘Mekansal Yoğunlaşma ile Mücadele’ adı verilen projede yabancı nüfusunun mahalle nüfusunun yüzde 25’ini aştığı yerlerde iki adım atılıyor.

Bunlar şöyle:

1. Öncelikle bu yerleşim yerleri yabancılar için kayda kapatılıyor. Suriyeli nüfusun yoğun olduğu 16 il (Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova), 52 ilde toplam 800 mahalle, İstanbul’da Fatih ve Esenyurt ilçeleri her türlü statüden tüm yabancıların başvurularına kapatıldı.

2. Yoğunluğun bulunduğu yerleşim yerlerindeki Suriyeliler gönüllülük esasıyla farklı ilçe ve illere yerleştiriliyor.

‘SEYRELTME’ PROJESİ

Uygulama, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Bazı bölgelerde yüzde 25’in üzerinde Suriyeli nüfusu var. Bu ölçeğe göre bir daha buraya ikamet almama sınırı koyduk. Sadece Suriyeli değil hiçbir yabancı almıyoruz” sözleri sonrasında başlamış, geçen yılki şiddet olayları nedeniyle Ankara’nın Altındağ ilçesi pilot bölge seçilmişti. Daha sonra bunun tüm illerde yaygınlaştırılacağı belirtilmişti.

Göç İdaresi Başkanlığı, başta 10 binden fazla yabancının bulunduğu illerde sosyal tansiyonun takip edilebileceği mekanizmalar kurulduğunu, mahalle düzeyinde belirlenen oranların aşılması durumunda yabancıların ‘rızaya dayalı’ yerlerinin değiştirileceğini duyurmuştu.

Uygulamada yüzde 25’in üzerinde Suriyeli nüfusun olduğu bölgelerde hiçbir yabancıya ikamet izni verilmeyeceği ifade edilmişti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem