17 Ağustos Depreminin 21. Yılı!

17 Ağustos Depreminin 21. Yılı!

Türkiye’yi sarsan büyük Marmara depreminin 21’inci yılı doluyor. Depremden sonra riskli bulunan İstanbul Avcılar'daki 354 binada 21 yıl sonra bile hala yaşam sürüyor. Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli riskli yapıların durumunu değerlendirdi

Yarın Türkiye’yi sarsan büyük Marmara depreminin 21’inci yılı doluyor. Ancak depremde büyük hasar alan İstanbul Avcılar’daki 354 riskli binada hâlâ yaşam sürüyor.

17 Ağustos 1999 Gölcük depreminde en çok can kaybı ve hasarın olduğu yerlerden Avcılar'da aradan geçen 21 yıla rağmen 17 Ağustos'ta orta riskli olarak gösteren 354 bina hasar durumunu ve olası depremde yıkılma ihtimalini koruyor. Sokak aralarında bulunan riskli binaların dışarıdan görüntüsü korku yaşatırken geçen yıl Silivri açıklarında meydana gelen 5.8'lik deprem, gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi.

‘TEBLİGAT GÖNDERDİK’

Avcılar Belediye Başkanı Avukat Turan Hançerli riskli yapıların son durumunu değerlendirdi: “Bizde 2013 yılından 2019’a kadar gerçekleşen konut yenileme sayısı 3 bin 500 civarında. 2019'dan 2020'ye kadar gerçekleştirdiğimiz yenileme sayısı da yaklaşık 3 bin. 6 yılda gerçekleşen ile 1 yılda gerçekleşen neredeyse eşdeğer. 26 Eylül depreminden sonra biz 3 bini aşkın binaya girdik. Bu binaları gözlem yöntemi ile inceledik ve bin 400 binaya tebligat gönderdik. 26 Eylül'den hemen sonra yaptık bu işlemleri. Bu binaların teknik incelemesinin uzman ve bakanlık ile incelemesi gerektiği görüşümüzü ifade ettik.”

Depremin 21. yıl dönümünden AFAD resmi Twitter hesabından paylaşımlar yaparak vatandaşları depremlere karşı uyardı:

BAKAN KURUM: "DEPREMİN ACILARINI UNUTMADIK"

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 17 Ağustos depreminin acılarını unutmadıklarını belirterek. "Aynı acıların tekrarlanmaması için binalarımızın risk tespitini mutlaka yaptıralım, depreme birlikte hazırlanalım." ifadesini kullandı.

Bakan Kurum, Twitter hesabından, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin 21'inci yılı nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırladığı videoyu paylaştı.

Binalarda risk tespitinin öneminin vurgulandığı videoda, şunlar kaydedildi:

"17 Ağustos gecesini hiç unutmadık. Aynı acıları tekrar yaşamamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu güne dek 1 milyon 180 bin binanın denetimini, 650 bin riskli konut ve iş yerinin yıkımını gerçekleştirerek 24 milyon vatandaşımızın huzurla uyumasını sağladık. Standartlara uygun olmayan inşaat malzemelerine geçit vermedik, vermiyoruz ama yetmez, depreme hep birlikte daha da iyi hazırlanmalıyız. Sizler de binanızın risk tespitini yaptırarak güvenli geleceğimize katkıda bulunun."

Kurum, paylaşımda, "17 Ağustos depreminin acılarını unutmadık. Aynı acıların tekrarlanmaması için binalarımızın risk tespitini mutlaka yaptıralım, depreme birlikte hazırlanalım." değerlendirmesini yaptı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.