1700 yıllık lahidin sırrı çözüldü

1700 yıllık lahidin sırrı çözüldü

İznik''te yapılan kazılarda ortaya çıkarılan 8 tonluk lahit içerisinden anne ve kızına ait mumya ortaya çıkarıldı

İznik Müze Müdürlüğü ve 9 Eylül Üniversitesi’nin ortak kazı heyetinin ‘Hisar Dere Nekropolü’ (tarihi mezarlık) alanında yaptığı kazılarda 8 ton ağırlığında bir lahit bulundu. Bakanlık denetmenlerin gözetimi altında vinçle yerinden çıkartılan dev lahit İznik Müze Müdürlüğü’ne götürüldü.

Geç Roma dönemine ait taş mozaik bir kaplamanın altından çıkarılan dev lahdin içerisinden bir anne ve kızına ait mumya çıktı. Anne ve kızın üzerlerindeki kıyafetlerin bile bir bölümünün bozulmadığı görüldü.

LAHİD ÖNEMLİ BİR AİLEYE AİT

İznik Müzesi Müdürü Haydar Kalsen, “İçerisinde anne ve kızına ait mumya bulunan lahdin dış yüzeyinde eski Yunanca yazılmış bir kitabe de bulundu. 1700 yıl önce yazılmış olan kitabe, Erlangen Üniversitesi’nden Prof. Dr. Boris Dryer’e tercüme ettirildi. Kitabenin çevrisinin, ‘Ben Astyris, bu lahdi çok sevgili annem Nigreine ve kendim için satın aldım’ yazdığı anlaşıldı. Astyris eski Yunanca’da yıldız anlamına geliyor. Lahitte bulunan kız çocuğunun da yine aileden birine ait olduğu tahmin ediliyor” dedi.

Geç Roma dönemi 3. yüzyılda yapılan lahdin üzerine 4. yüzyılda taş mozaik yapılması da arkeologlara göre lahdin dönemin önemli insanlarına ait olduğunun işareti. Lahdin üzerine mozaik bir katman yapılması da verilen önemi gösteriyor. Kıyafetlerinin bir bölümü de bozulmayan anne kız mumyası ilaçlanıp hava ile teması kesilerek lahdin içerisinde korunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat