1700'den fazla yıldız sisteminde eğer uzaylılar varsa gezegenimizi keşfetmiş olabilirler

1700'den fazla yıldız sisteminde eğer uzaylılar varsa gezegenimizi keşfetmiş olabilirler

Dünya'nın Güneş'in önünden geçişi, son 5000 yılda 1700'den fazla yıldız sisteminde görülebilir durumda oldu. Eğer bu yıldız sistemlerinde zeki canlılar varsa gezegenimizin varlığını tespit etmiş olabilirler.

Güneş Sistemimizin dışındaki gezegenlere ötegezegen denilmekte. Bilim insanları, ötegezegenleri tespit etmek için, bu gezegenlerin kendi yıldızlarının önünden geçtiği anda yıldız ışığının azalmasından faydalanıyorlar. Bu yöntemle pek çok ötegezegeni tespit ettik.

Bu yıldız sistemlerinde yaşayan birileri varsa aynı yöntemle bizim gezegenimizi keşfetmiş olabilirler. Avrupa Uzay Ajansı'nın Gaia veritabanını inceleyen bilim insanları, son 5000 yılda, 1715 adet ötegezegenden, Dünya'nın Güneş'in önünden geçişinin görülebilir olduğunu tespit ettiler.

Bu ötegezegenlerden 313'ü, Dünya'nın Güneş'in önünden geçişini artık göremese de 1402'sinden bu geçiş hâlâ gözlemlenebilmekte. Önümüzdeki 5000 yıl içinde ise 319 ötegezegen daha bu sayıya eklenecek.

Eğer bu ötegezegenlerde zeki ve bilinçli canlılar varsa ve uzak gezegenleri tespit etmek için bizimkine benzer bir yöntemi kullanıyorlarsa gezegenimizin varlığını tespit etmiş olabilirler. Eğer bunu yapmışlarsa Güneş'imizin etrafında, "yaşanabilir bölge" denilen bölgede mavi renkli bir gezegen olduğunu fark etmişler demektir.

Öte yandan bu araştırmada kullanılan gezegen sayısı artabilir. Çünkü ötegezegen keşiflerimiz devam ediyor. Yakında faaliyete geçmesi beklenen James Webb Uzay Teleskopu'nun da ötegezegen keşiflerini arttırması bekleniyor.

Carl Sagan Enstitüsü'nden Lisa Kaltenegger, bu konuda şu açıklamayı yaptı:

"Yaşamın orada da evrimleşip gelişmediğini kim bilebilir, ama eğer öyleyse ve sahip olduğumuza benzer bir teknoloji seviyesine sahiplerse, o zaman bu tür olası uzaylı gözlemciler kendi dünyamızda yaşamı tespit edebilir veya görecektir. Biri bizi zaten bulsaydı, hakkımızda ne düşünürlerdi merak ediyorum."

Kaynak:Space.com