18 aylık bebeği vuran askere ödül gibi ceza

18 aylık bebeği vuran askere ödül gibi ceza

Sanık asker Hakan A.’ya ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan verilen 3 yıl hapis cezası 2 yıl 6 aya düşürüldü daha sonra 18 bin 200 TL para cezasına çevrildi.

Cizre’de 2009 yılında evin balkonunda annesinin kucağındayken biber gazıyla vurularak yaşamını yitiren 18 aylık Mehmet Uytun’un ölümüyle ilgili davada sanık polis Hakan A.’ya ödül gibi ceza verildi. Sanık asker Hakan A.’ya ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan verilen 3 yıl hapis cezası 2 yıl 6 aya düşürüldü daha sonra 18 bin 200 TL para cezasına çevrildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre davanın karar duruşması haziran ayında görüldü. Cizre 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği para cezasının ardından İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Abdullah Zeytun ile Avukat Ercan Yılmaz, Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi’ne itirazda bulundu. İtiraz dilekçesinde, sanık askerin cezasının para cezasına çevrilmesinin hukuka aykırı bir işlem olduğu belirtildi.

Dilekçede, “Sanığın kullandığı silah, teknik özellikleri itibari ile lazer nişangahlı olarak geçmektedir. Bu silah hedef seçilerek vuruş yapılmak suretiyle kullanılmaktadır. Dolayısıyla suçun vasfının değişme ihtimali vardır. Sanığın eyleminin doğrudan kasten adam öldürmeye yönelik olduğu veya bu olmasa dahi eyleminin olası kast ile adam yönelik olduğundan sabit olduğundan görevsizlik kararı verilerek, dosyanın Ağır Ceza Mahkemesine gönderilerek, yargılamanın burada devam etmesi gerekmektedir” talebinde bulunuldu.

Uytun’un ölümüne neden olan biber gazı kapsülünün Cizre Emanet Memurluğu tarafından imha edildiği belirtilen dilekçede, bu gaz kapsülünü imha eden kişiler hakkında suç delillerini gizleme ve yok etme suçundan suç duyurusunda bulunulması talep edildi. Mahkeme hakiminin başından beri savunmanın hiçbir talebini kabul etmediğini, tanık beyanları yerine sanık beyanlarına itibar edildiği belirtilen dilekçede, bu nedenle hakimin tutumuna karşı Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikâyet başvurusu yapıldığı bilgisine yer verildi.

AYM İHLAL KARARI VERMİŞTİ

Cizre Kaymakamlığı’nın soruşturma izni vermemesi nedeniyle dava ancak Uytun’un ölümünden 11 yıl sora açılabildi. Soruşturma izni verilmemesi üzerine avukatların 31 Ağustos 2012’de Diyarbakır İdare Mahkemesi’ne yapılan itiraz reddedildi. İdare Mahkemesi’ninret kararıyla, Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin 14 Ocak 2013’te soruşturmaya dair takipsizlik kararı verdi.

Takipsizlik kararının ardından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yapıldı. AYM, 2016’da ihlal kararı verdi. Ancak AYM’nin kararına karşı Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma izni istediği Cizre Kaymakamlığı, sanık asker hakkında yeterli delil bulunmadığını öne sürerek 2019’da bir kez daha soruşturma izni vermedi. Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı 2019’da Gaziantep Bölge Adliyesine başvurdu. İstinaf Mahkemesi, 3 Aralık 2019 soruşturma izninin verilmesine hükmetti. Yeniden açılan soruşturma, sanık askere ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan dava açıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem