1993 yılında suikasta uğrayan Bahtiyar Aydın davasında İlker Başbuğ ve Hasan Kundakçı tanık olarak dinlenecek

1993 yılında suikasta uğrayan Bahtiyar Aydın davasında İlker Başbuğ ve Hasan Kundakçı tanık olarak dinlenecek

1993 yılında suikasta uğrayan Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın davasında, 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile eski Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı tanık olarak dinlenecek.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre Lice'de 1993 yılında PKK'lıların saldırısında Abdullah Akçakmak, Ali Canbolat, Ali Nurettin Soyer, Ali Şanlı, Bayram Yıldız, Dilbirin Cantürk, Emine Kıraç, Hüseyin Cantürk, Muhyettin Gülen, Kudret Ergün, Mustafa Çakır, Saniye Boğan, Suna Cantürk, Yüksel Bayar ve Zana Çakır adlı vatandaşlar hayatını kaybetti.

Operasyonu yönetmek için Diyarbakır'dan helikopterle ilçeye giden Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın da jandarma komutanlığı bahçesindeki helikopter pistine iniş yaptığı sırada Kanas keskin nişancı tüfeğiyle açılan ateş sonucu kafasından vurularak şehit edildi.

Bu olaylarda ihmali olduğu gerekçesiyle dönemin İl Jandarma Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu ile Kurmay Albay Tünay Yanardağ hakkında dava açıldı. İzmir Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Albay Hatipoğlu beraat ederken, Yanardağ ise vefat ettiği için hakkında düşme kararı verildi.  Hatipoğlu da iki gün önce hayatını kaybetti.

Bölge İstinaf Mahkemesi de bu kararı onadı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise zamanaşımı uyarısında bulunduktan sonra davayla ilgili bozma talebinde bulundu.

Bahtiyar Aydın'ın şehit edilmesinden hemen sonra Lice'ye giden ve bu konuda istihbari bilgiye de sahip olmaları gereken dönemin Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı ile yardımcısı İlker Başbuğ'un tanık sıfatıyla ifadelerinin alınarak olaylarla ilgili bilgi ve görgülerinin sorulması istendi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yargı