2. Edremit Kitap Fuarı’na 80 bin kişi katıldı

2. Edremit Kitap Fuarı’na 80 bin kişi katıldı

Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Edremit Kitap Fuarı’nın ardından Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, fuarla ilgili bilgileri paylaştı.

2. Edremit Kitap Fuarı’nın ardından Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, organizasyon adına Necdet Saraç ile birlikte Edremit Belediyesi’nde düzenlediği basın toplantısında, fuarın çok başarılı geçtiğini, 7 gün süren fuara 80 bin kişinin katıldığını açıklarken, 2. Edremit Kitap Fuarı’nın adeta edebiyatın, medyanın ve yerel yönetimlerin buluşma merkezine dönüştüğünü belirtti. Fuarın ğlanlanmasında ve hayata geçirilmesine katkı sunanlara teşekkür eden Saka, “Edremit Kitap Fuarı’nı önümüzdeki sene daha da büyüterek devam ettireceğiz” dedi.

Basın toplantısında öne çıkan başlıklar şunlar oldu:

İlki geçtiğimiz yıl “ölmez ağacın gölgesinde kitap” sloganıyla yapılan ve bu yıl da Sabahattin Ali anısına “Sabahattin Ali Yılı” olarak düzenlenen 2. Edremit Kitap Fuarı’na yaklaşık 80 bin kişi katıldı.

13 Ağustos’ta başlayıp, 19 Ağustos’ta sona eren fuar toplam 7 gün sürdü.

29 söyleşinin 150’ye yakın imza gününün yapıldığı 2. Edremit Kitap Fuarı’na yaklaşık 60 yayınevi doğrudan ya da dağıtımcılar üzerinden katıldı.

Yaklaşık 160 yazarın, şairin, gazetecinin, belediye başkanının ve milletvekilinin katıldığı fuara ÇYDD, ADD ve Kaz Dağları Şairleri gibi sivil toplum kuruluşları da katıldı. Yayınevleri üzerinden katılan yazarlar dışında özellikle körfez bölgesinden yaklaşık 80 yazar ve şair fuara bireysel olarak katıldı, okuyucusuyla buluştu, kitaplarını imzaladı.

Açılışta Yazar Öner Yağcı kitabın aydınlanmadaki önemine vurgu yaptıktan sonra, kitap fuarı etkinliklerinin özgür düşünmenin önünü açtığını belirtti . Gazeteci Enver Aysever Sabahattin Ali’nin önemini anlattı ve onun sosyalist yanına vurgu yaptı.

Açılışın yanı sıra özellikle 18 Ağustos Cumartesi günü olağanüstü bir katılımın olduğu fuarda Uğur Dündar, Prof. İlber Ortaylı, Hasan Ali Toptaş, Kahraman Tazeoğlu, Sinan Meydan, Prof. Ali Demirsoy, Barbaros Şansal, Merdan Yanardağ, İlyas Salman, Sinan Yağmur ve İsmail Saymaz’ın imza günlerinde çok uzun kuyruklar oluştu.

Fuarda Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükersen ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve Ankara Eski Belediye Başkanı Murat Kararyalçın sosyal demokrasi açısından yerel yönetimleri ve deneylerini paylaşırken, Türkiye’nin tek komünist başkanı Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu da Ovacık özelinde yaptıkları çalışmaları paylaştı.

Fuara katılan Balıkesir milletvekilleri Ahmet Akın, Ensar Aytekin ve Fikret Şahin “zeytini ve kent kültürü” üzerine konuşurken Gürsel Tekin, Barış Yarkadaş, Umut Oran, Yaşar Tüzün, Tanju Özcan, Namık Havutça, Mehmet Tüm, Mustafa Balbay ve Alper Taş gibi siyasi aktörler ise parlamento,demokrasi ve özgürlükler üzerine değerlendirmeler yaptılar.

Önceki ve Sonraki Haberler
Kültür Sanat