İki kişi hayatını kaybetmişti! Arçelik servisi kazasında ihmaller zinciri

İki kişi hayatını kaybetmişti! Arçelik servisi kazasında ihmaller zinciri

Eskişehir'de 28 Ağustos sabahı 2 işçinin yaşamını yitirdiği, biri şoför 12 kişinin yaralandığı kaza hakkında ortaya çıkan detaylar insan hayatını hiçe sayan ihmaller zincirini gözler önüne serdi.

Eskişehir'de 28 Ağustos'ta Arçelik fabrikasına işçi taşıyan servis aracı yol kenarındaki yönlendirme panosuna çarpıp devrildi. İşçilerden 28 yaşındaki Zuhal Boz ve 35 yaşındaki 2 çocuk babası Hüseyin Bayramoğlu’nun olay yerinde hayatını kaybettiği kazada 11 işçi ve servis şoförü yaralandı. Tedavisinin ardından gözaltına alınan otobüs şoförü Mehmet İlik, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Kazada hayatını kaybeden işçilerden Zuhal Boz’un abisi Engin Boz, sorumlular hakkında hukuki süreci başlattıklarını belirtti. Yaşanan olayın kaza değil cinayet olduğunu ifade eden Engin Boz şunları söyledi:

‘ARAÇ HIZ LİMİTİNİ AŞMIŞ’

‘’Kardeşimin hayatını kaybettiği kaza 05.30 servisinde gerçekleşiyor. Aracı kullanan şoför, kaza öncesi gece 24.00’da servisini bitirip 01.00’da evine geçip uyuyabilmiş. Sabahki servis için dört saat uyuyup tekrar direksiyon başına geçiyor. Ulaştığımız görgü tanıklarının söylediğine göre şoför, 70 km hızla gitmesi gereken aracı 100 km hızla kullanıyor. Kaza sırasında araçta bulunan işçilerin ifadelerinde yolun boş olduğu ve aracın normalden hızlı gittiği belirtilmiş. Araç boş yolda yönlendirme panosuna çarpıp takla atmış. Aynı şoför daha önce de aracı aşırı hızlı kullandığı için şikayet edilmiş. 

‘ŞOFÖRÜN SRC BELGESİ YOK’

Şoförün SRC belgesi dahi yok. Kazadan sonra aracı kullanan şoförün yanında bulunan bir kişiye ‘Abi napayım, çok uykusuzdum.’ dediğini duyanlar var. Emniyetteki ifadelerinde de söylemişler bunu. 

‘DAHA ÖNCE DE KAZA YAPMIŞ’

Ayrıca Mehmet İlik isimli şoförün yaralama, cinsel istismar gibi suçlardan sabıkası olduğunu ve başka bir otobüs ile kaza yaptığını da  öğrendik. Firma böyle birini şoför olarak nasıl işe alıyor anlamıyorum. 

‘SERVİSİN EMİNİYET KEMERİ OLSA, BELKİ DE HAYATTA OLACAKTI’

Kazanın yaşandığı araç ise apayrı bir fiyasko. Servisin emniyet kemeri yokmuş, olsa, belki de kardeşim hayatta olacaktı. Servis eski bir araç, trafiğe çıkma izni yok normalde. Yapılan son muayenelerinde hız göstergesinin çalışmadığı ve fren sisteminin arızalı olduğu belirtilmiş. Hiç mi bir trafik çevirmesine takılmamış bu süre içinde bilmiyorum.

‘KARDEŞİM HER GÜN TABUTA GİRİYORMUŞ’

Arçelik servis taşımacılığını Kayra Turizm isimli firmaya ihale ile vermiş. Ancak aralarındaki sözleşmeye göre; aracın gerekli koşulları sağlamaması durumunda Arçelik’in Kayra Turizm’e uyarı vermesi gerekiyor. Kayra Turizm’in sürücüye ait SRC belgesini, sabıka kaydını, aracın fenni muayenesi ile ilgili belgeleri Arçelik’e vermesi gerekiyor. Bunca kusur varken Arçelik tarafından hiçbir uyarı yapılmamış firmaya. Bu normal bir trafik kazası değil. Şoför direksiyonda uyuya kalmasaydı, araç nedeniyle yine bir kaza olabilirdi. Biz kardeşim her gün servis ile işe gidiyor sanıyorken meğer her gün tabuta giriyormuş.’’

3. Sayfa