'2 yıl oldu: İdil yok, Adalet yok'

'2 yıl oldu: İdil yok, Adalet yok'

ABC Haber Merkeziİstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi Şule İdil Dere gece saat 23.30 sıralarında parkta yürüyordu. Kurbağlıdere Islah çalışmaları kapsamında Yoğurtçu Parkı'ndaki hafriyatı taşıma işinde...

ABC Haber Merkezi

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi Şule İdil Dere gece saat 23.30 sıralarında parkta yürüyordu. Kurbağlıdere Islah çalışmaları kapsamında Yoğurtçu Parkı'ndaki hafriyatı taşıma işinde kullanılan kamyon Şule İdil Dere'ye çarpmıştı.

Dere ailesi başın açıklaması yayınladı:

"

2 yıl önce 12 Mayıs 2016'da Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda 23 yaşında bir bahar dalını kırdılar.

2 yıl oldu. İdil yok. 

2 yıldır İdil’in acısına her gün yeni acı kattılar. 


12 Mayıs 2016’da risk değerlendirmesi yapılmamış, tabela asmak dahil yaya can güvenliği tedbiri plana alınmamış İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kurbağalıdere çalışmasında can aldılar.

11 gün sonra sorumlu 3 müdürü terfi ettirdiler.

Biri İBB Teftiş Kurulu Başkanı oldu.

Teftiş Kurulu Başkanlığı’na terfi eden kendini soruşturan raporu hazırladı.

Valilik yargıya güvenmedi.

Bir şehrin hukuku, can güvenliğini korumakla yükümlü en üst düzey kurumu Valilik bu rapora dayanarak 11 İBB yetkilisinden 8’i için “yargılanamazlar'' kararı verdi.

Valilik kararını, İdil’i kaybedişimizin 1. yıldönümünde 12 Mayıs 2017’de imzaladı.

Yargı da yargıya güvenmedi.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi hukuka aykırı bir uygulamayla aynı rapora dayanarak, raporu hazırlayan müfettişi atayanın da içinde olduğu soruşturulması talep edilen 11 İBB yetkilisinden 8’ine yargılama izni vermeme kararını aynen onadı.

Biz, herkesin gözü önünde işlenen kaza denilen cinayete sebep olanların mahkemede kendilerini savunmalarına saygı gösterdik ama idare mahkemesi, soruşturulması istenenlerden asıl sorumlu 8 yetkiliyi korumaya alarak yargı karşısına çıkarılmasına engel oldu.

17 ay sonra yalnızca İBB’den 3 alt düzey sorumlu ve İSTAÇ A.Ş.’den şoförün de içinde olduğu 4 kişi için dava açılabildi.

20 ay sonra başlayan yargılamada İBB ve İSTAÇ A.Ş.,

1. duruşmada "tedbir almak bizim işimiz değil" diyerek birbirini suçladı.
2. duruşmada ortak savunma yaparak İdil’i suçladı.
3. duruşmada mahkemede hak arayışımız için “kan davası güdülmektedir'' dedi.

Bir parkın yaya-bisiklet yolunda büyükşehir çalışmasında, büyükşehir hafriyat kamyonuyla İdil'i kaybettik.

İdil, 23 yaşında bir bahar dalıyken hayatını kaybetti.

Belediye bugüne kadar sorumluluk almadı.

Mahkemede İBB iştiraki İSTAÇ A.Ş.’nin sanık avukatı “Büyükşehir belediyemizin itibarı zedeleniyor'' dedi, İdil’i suçladı.

Aynı avukat, "Bu, bir kamu kurumu olarak başarılı hizmetler veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne karşı bir kan davası haline getirilmektedir" dedi.

2 Yıl Oldu. İdil Yok. Adalet Yok.

12 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat 14:00’da Yoğurtçu Parkı’nda İdil’i kaybettiğimiz yere anısına yerleştirdiğimiz Şule İdil Dere Anıt Plaket’in başında, İdil için diktiğimiz ıhlamur ağacının altında olacağız.

İdil için adalet arıyorduk.

Bugün vicdan arıyoruz."


Şule İdil Dere Ailesi

2. yıldönümü için hazırlan film: