20 bin hanenin elektriği çöpten üretiliyor

20 bin hanenin elektriği çöpten üretiliyor

20 bin hanenin elektriği çöpten üretiliyor Türkiye'nin ilk ve tek tehlikeli atık yakma tesisi olan İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş. (İZAYDAŞ) yılda yaklaşık 70 milyon kilowatt saat enerji üretiyor. İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, 70...

Türkiye'nin ilk ve tek tehlikeli atık yakma tesisi olan İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme A.Ş. (İZAYDAŞ) yılda yaklaşık 70 milyon kilowatt saat enerji üretiyor. İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, 70 milyon kilowatt elektriğin 11-12 milyon kilowatt saatini kendi tesislerinde tükettiklerini, kalan kısmını ulusal şebekeye verdiklerini, yaklaşık 18-20 bin hanenin evsel elektrik tüketimini karşılayacak enerji ürettiklerini söyledi.

İzmit Solaklar Köyü'nde kurulu İZAYDAŞ'ta yurdun dört bir yanından getirilen sanayi ve klinik atıklar gibi tehlikeli atıklar yüksek dereceli fırınlarda yakılarak imha ediliyor. Ayrıca İZAYDAŞ'ın çevresinde evsel atıkların gömüldüğü çok geniş depolama alanları bulunuyor. İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç hastanelerden revirlere kadar 700 noktadan tıbbı atık topladıklarını belirterek, "İZAYDAŞ olarak Kocaeli'nde evde üretilen evsel atıkların düzenli depolamasını yapıyoruz. Kocaeli'nde günde bin 700 ton civarında her gün evsel atık üretilir. Bunlar Dilovası ve İzmit'teki düzenli depolama usulü ile bertaraf ederiz. İzmit Körfezi'ne giren gemilerin rutin ortaya çıkan atıklarını bertaraf etme işini yürütüyoruz. Körfezimize yılda 10 bin civarında gemi giriyor. Kiralık ve lisanslı teknelerimizle bu hizmeti veriyoruz. Bu gemilerin atıklarını alıp körfezin kirlenmesini önlemiş oluyoruz. Kocaeli'de hastanelerden revirlere kadar 700'e yakın noktadan tıbbı atık toplanıp buradaki tesislerimizde sterilize edilip bertaraf edilir" dedi.

METAN GAZINDAN 35 MİLYON KİLOWAT SAAT ENERJİ

Tesislerinde enerji üretimine değinen Saraç, "Esas adımızı Türkiye'ye duyuran iş sanayiden kaynaklanan atıkların bertaraf edilmesi işidir. Bunun için Türkiye'de hala tek olan yakma tesisimiz var. Bir de düzenli depolama alanımız var, bertaraf ediyoruz. Atıkları yakma ve arıtma işinin yanı sıra çeşitli kaynaklarda enerji üretimimiz var. Çok ciddi bir çevre laboratuvarı hizmetlerimiz var. Atık nakliyesi ve danışmanlık gibi yan hizmetlerimiz var. Sanayiden kaynaklanan tehlikeli atıkları yakma tesisimizde 5.2 megavat kurulu gücü var. 2016 yılında 17 milyon kilowatt saate yakın enerji ürettik burada. İkinci kaynağımız depoladığımız evsel atıklardan oluşan metan gazından ürettiğimiz çöp gazı tesisimiz var. Bu da 6 megavat kurulu gücü var. Geçen yıl 35 milyon kilowatt saat enerji ürettik" diye konuştu.

Saraç, 18-20 bin hanenin elektrik üretimini gerçekleştirdiğini ifade ederek, şöyle Konuştu:"Biogaz, rüzgar ve güneş enerjisini de sayarsak yenilenebilir enerji üretiyoruz. Yıllık enerji üretimimiz yaklaşık olarak 70 milyon kilowat saat. Bunun 11-12 milyon kilowat saatini kendi tesislerimizde tüketiyoruz. Kalan kısmını ulusal şebekeye veriyoruz. Bu da yaklaşık hane başına bakarsanız 18-20 bin hanenin evsel tüketimine karşılık gelecek enerjiyi üretmiş oluyoruz. Yıllık olarak bu da 80-100 nüfus eder"

"20 bin hanenin elektriği çöpten üretiliyor" haberi, 19 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 19 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Ekonomi kategorisi altında bulunan 20 bin hanenin elektriği çöpten üretiliyor haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. 20 bin hanenin elektriği çöpten üretiliyor 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Ekonomi konusunda 16 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 00:03 Türkiye'nin önde gelen çeyiz markası ve 34 ülkeye ihracat yapan dev şirket iflas etti
 2. 00:00 Türkiye'nin 69 senelik dev firması çöktü! İflas haberine herkes şaşırdı
 3. 23:57 Korkunç anlar: 4 Afgan bıçak ile saldırdı!
 4. 23:56 Dışişleri Bakanlığı’nın personel ilanında ‘hacker’ deneyimi istendi
 5. 23:46 Tanju Özcan açıkladı: Yabancı öğrencilerin gitmeleri için otobüs biletlerine zam yapacağız
 6. 23:41 Şiddetli yağış öldürüyor! Pakistan'da ölenlerin sayısı 55'e çıktı
 7. 23:34 SUV otomobiller zirveyi bırakmıyor: En çok tercih edilen o
 8. 23:29 İsrail açıkladı: İran'ın saldırısına karşılık vereceğiz, fazlasıyla hazırız
 9. 23:26 Altın piyasası karışacak! İslam Memiş, savaşta altının nasıl etkileneceğini açıkladı
 10. 23:14 Alanya’da Galatasaray Fırtınası Esti!
 11. 23:13 Türkiye'nin SUV modelleri: İşte en çok satan SUV modelleri
 12. 23:10 Özcan: “Afrika’dan gelen öğrencilerin otobüs biletlerine astronomik bir zam yapacağız”
 13. 23:10 Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk'tan tarihi zafer!
 14. 23:10 ABD'li aktör Alec Baldwin'in setteki ölümcül kazayla ilgili kararı çıktı!
 15. 23:06 Okan Buruk'tan Süper Kupa ve Fenerbahçe sözleri olay oldu!
 16. 22:56 Baykar, şirket adını kullanarak yapılan dolandırıcılık girişimlerine ilişkin bir uyarı yayınladı
 17. 22:41 Türkiye'nin önde gelen dört tekstil şirketi iflasın kıyısında! İsimlerini duyanlar şaşkına dönecek
 18. 22:28 Biden açıkladı: "Biz de İsrail’i savunmak için eşi benzeri görülmemiş bir askeri çaba gösterdik"
 19. 22:18 Ünlü bir perakende zinciri iflas etti ve yüzlerce mağazası kapatılıyor
 20. 22:07 İsrail, İran'a karşı sert bir tutum sergileyerek gerilimi artırdı!
Ekonomi Haberleri