24 Kasım'da 'öğretmenler gerçeği': Maaşları yoksulluk sınırının altında

24 Kasım'da 'öğretmenler gerçeği': Maaşları yoksulluk sınırının altında

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne ilişkin TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, öğretmen maaşlarının yoksulluk sınırının altında olduğunu söyledi.

 

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne ilişkin TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi.

Öğretmen seminerlerinin yüz yüze yapılması ve uygun olmayan koşullarda yüz yüze eğitimde ısrar edilmesi sonucu, çok sayıda öğretmenin  koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen Kaya, “Bu süreçten sadece öğretmenlerimiz mi etkilendi? Tabii ki hayır… Aileleri de, öğrenciler de, veliler de yanlış uygulamaların kurbanı oldu. Hayatını kaybeden eğitim neferlerimizi bir kez daha saygıyla anıyorum.” dedi. Covid-19 pandemi koşullarında ‘Öğretmenler evde yatıyor.’ Eleştirilerine tepki gösteren Kaya, “Uzaktan eğitimde canlı dersleri verenler kimdi? Vefa Sosyal Destek Gruplarında görev yapanlar kimdi? Filyasyon ekiplerinde çalışanlar kimdi? Otogarlarda görev yapanlar kimdi? Tabii ki öğretmenlerimizdi…” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 43’Ü MESLEĞİ BIRAKMAYI DÜŞÜNÜYOR

Açıklamasında Eğitim İş’in 24 Kasım Öğretmenler Günü’nden önce yaptığı ankete de yer veren Kaya, “Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya Selçuk’un da bu anketin sonuçlarını dikkatle incelemesi gerekir.” diyen Kaya, ankete yanıt veren öğretmenlerin “Yüzde 63’ü çocuklarının gıda ihtiyacını karşılayamıyor. Yüzde 59'u gelecekten umutsuz. Yüzde 86’sı çocuğunun öğretmen olmasını istemiyor. Yüzde 84’ü son bir yılda tiyatroya, yüzde 73’ü sinemaya hiç gitmemiş. Yüzde 83’ü yönetici atamalarında torpile ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Yüzde 80’i uzaktan eğitimin başarılı bulmuyor.” diye konuştu.

250 BİN ÖĞRETMENE İHTİYAÇ VAR

2020 yılı içinde acil 60 bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini ifade eden Kaya, “Sayıştay’ın MEB raporunda 138 bin 393 öğretmene ihtiyaç olduğu tespit edilmiş. Bizim tespitlerimize göre de 250 bin acil öğretmene ihtiyaç var'' sözlerini sarf etti.

''ÖĞRETMEN MESLEK KANUNU ÇIKARTACAĞIZ''

Açıklamasında, Öğretmen Meslek Kanununa geniş yer ayıran Kaya, “Öğretmenlerimize hak ettikleri saygınlığı kazandıracak; ekonomik ve sosyal haklarını verecek, yetiştirilme ve çalışma şartlarını düzenleyecek “Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun acilen çıkarılmasına ihtiyaç vardır.” dedi. “Biz bu ihtiyacı görerek, 22 Kasım 2018 yılında TBMM Başkanlığına Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifini verdik. Ancak teklifimiz komisyona dahi getirilmedi.Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da bir teklif hazırlayarak Cumhurbaşkanlığına sunduğunu söyledi. Ancak bugüne kadar AKP’nin hazırladığı teklif ne Meclis’e geldi, ne de gören oldu. Sarayın dehlizlerinde kayboldu…” ifadelerini kullandı. Kaya, “Çıkarılmazsa er ya da geç biz bu kanunu mutlaka çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

''BÜTÜN ÖĞRETMENLERİMİZ YOKSULDUR''

Öğretmen maaşları son 10 yılda dramatik olarak düştüğünü söyleyen Kaya, “2010 yılında 9/1 derecedeki bir öğretmenin ortalama maaşı 1387 TL iken; 991 dolar ve 13 çeyrek altın alınabiliyordu.2020 yılına geldiğimizde 9/1 derecedeki öğretmenin ortalama maaşı 4369 TL’ye yükselmiş olmasına rağmen, 567 dolar ve 5,9 çeyrek altın alınabiliyor.” dedi. Kaya, “2010 yılında öğretmen maaşıyla 630 litre ayçiçek yağı alınırken, 2020 yılında 291 litre ayçiçek yağı alınabiliyor. Yarısı dahi alınamıyor…” açıklamasını yaptı “Her fırsatta bizi kıskandıkları söylenen ülkelerde öğretmen maaşları nasıl bir de ona bakalım.” diyen Kaya, “ABD ve Almanya’da öğretmen maaşları ortalama 3 bin dolar. Fransa’da lise öğretmeni 3 bin 821 dolar, ortaokul öğretmeni 3 bin 319 dolar. Öğretmenlerine en yüksek maaşı veren Lüksemburg’da 7-10 bin dolar arasında… Türkiye’de ise en yüksek öğretmen maaşı 736 dolar, en düşük derecede ise 567 dolar. Asgari ücretin altında ücret alan ücretli öğretmenlerin ise 261-300 dolar arasında…” kıyaslamasını yaptı. Türkiye’de en üst kademedeki öğretmen maaşının 5 bin 634 TL olduğunu söyleyen Kaya, “Bu rakam bile Türk-İş’in açıkladığı 2020 Ekim ayı yoksulluk sınırı olan 8 bin 86 TL’nin çok altındadır.” ifadelerini kullandı. Kaya, “Sözün kısası, bütün öğretmenlerimiz yoksuldur!” dedi.

KORONAVİRÜS HASTASI ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERDEN KESİNTİ

“Son dönemde ücretli öğretmenlerimizden feryatlar yükseliyor. Ücretli öğretmenler Covid-19’a yakalandıkları için ücretlerinden kesinti yapılıyor. Asgari ücretin altında ücret alan öğretmenlerimize yapılan uygulama hem hukuka, hem de insan haklarına aykırıdır. Bu insanlık dışı uygulamaya derhal son verilmelidir” diyen Ankara Milletvekili, uygulamaya sert tepki gösterdi.

''LİYAKATSİZ ATAMALAR DEVLETİ ÇÜRÜTÜYOR''

Milli Eğitim Bakanlığındaki liyakatsiz atamalara da tepki gösteren Kaya,”Liyakatsiz atamaların devleti içten içe çürüttüğü artık görülmelidir.” Uyarısında bulundu. “Tüm öğretmenler kadroya alınarak sözleşmeli, ücretli öğretmen uygulamasına son verilmelidir.” diyen Kaya, öğretmen atamalarında sistem değişikliğinden kaynaklı mağduriyetlerinde giderilmesi gerektiğini söyledi. Engelli öğretmenleri de unutmayan Kaya, “Engelli öğretmenlerin atamaları ivedilikle gerçekleştirilmelidir.” dedi. Öğretmenlerin atama ve yer değiştirmede yaşadıkları sorunları gündeme getiren Kaya, açıklamasında “İkinci iller arası isteğe bağlı yer değişikliği talep eden 20 bin öğretmenin sorunları derhal çözülmelidir'' sözlerini sarf etti.

''PIRLANTADAN ÖTV ALINMIYOR ÖĞRENCİ BİLGİSAYARINDAN DA KDV ALINMASIN''

Koronavirüs pandemisi sürecinde uzaktan eğitimin başlamasıyla öğrencilerimizin bilgisayar ve tablet ihtiyaçlarını karşılayamadıklarına dikkat çeken Kaya, “Pırlantada ÖTV’yi sıfırlayanların, öğrencilerimiz için de bilgisayar ve tabletlerde KDV’yi sıfırlamaları gerekir. Çünkü bizim en değerli pırlantamız öğrencilerimizdir.” dedi.

''SARAY EĞİTİMDEN ELİNİ ÇEKSİN''

“Milli Eğitim Bakanlığımıza karşı, bir de Saray Eğitim Bakanlığı olduğunu biliyoruz… “ diyen Kaya, “Saraya hükümetine soruyorum bugüne kadar öğretmenin hangi sorununu çözdünüz? Sözleşmeli ve ücreti öğretmenleri kadroya mı aldınız? Öğretmen açığını mı kapatınız? Okul ve derslik ihtiyacını mı karşıladınız? Öğretmenlere 3600 göstergeyi mi verdiniz? Öğretmen Meslek Kanununu mu çıkardınız? Engeli öğretmenlerin atamasını mı yaptınız? Öğretmenlerin ücretlerini mi iyileştirdiniz? Öğretmenlerin atama ve yer değiştirme sorununa adaletli bir çözüm mü getirdiniz?” dedi. “Halkın iktidarında tüm bu sorunları biz çözeceğiz.” Diyen Kaya, “Her yıl öğretmenler gününde yaptığım çağrıyı yenilemek istiyorum. Öğretmenlerimizin hakkı ödenmez ama bu 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerimize bir maaş ikramiye vererek günlerini kutlayalım…” çağrısı ile açıklamasını sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim