28 Şubat davasında karar açıklandı: 21 sanık için müebbet

28 Şubat davasında karar açıklandı: 21 sanık için müebbet

103 sanığın yargılandığı ’28 Şubat davası’nda, 21 sanık hakkında müebbet hapis cezası, 68 sanık hakkındaysa beraat kararı verildi. Dört kişinin davasıysa ölüm nedeniyle düştü.

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye, devirmeye iştirak" suçundan yargılandığı davada, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli orgeneral Çevik Bir’in de sanık olduğu dava 5 yıl sonra karara bağlandı. İsmail Hakkı Karadayı ve Çevik Bir’in de aralarında olduğu 21 sanık hakkında müebbet hapis cezası verildi. Engin Alan’ın da bulunduğu 68 sanığın beraatine karar verildi.

28 Şubat 1997 yılına ilişkin, FETÖ/PDY’den tutuklu eski savcı Mustafa Bilgili tarafından açılan ve 5 yıl süren 28 Şubat davasında, mahkeme heyeti, kararını vermek üzere bugün toplandı. Yoklama yapılırken, AKP Milletvekilleri Reşat Petek ve Ahmet Gündoğdu salona girip, müdahil avukatlarıyla tokalaşıp, onların bulunduğu bölüme oturdu. 99 sanığın tamamına yakının geldiği görüldü. İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir ve Çetin Doğan henüz salona girmedi. Kumpasder Başkanı Ahmet Tatar, Tesud Başkanı Erdoğan Karakuş, Ergenekon’dan Hurşit Tolon, Balyoz’dan Can Erenoğlu da salonda. Erol Özkasnak, Ahmet Çörekçi, Kenan Deniz, Köksal Karabay gibi isimlerin gelmediği görüldü.
KARAR 17:30’DA AÇIKLANDI Aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay eski İkinci Başkanı Çevik Bir, emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da bulunduğu sanıklara, davanın karar duruşmasında sanıklara son sözleri soruldu. Çevik bir son sözünü verdikten sonra salondan ayrıldı. Ardından, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi,  kararını 17.30’da açıklamak üzere, duruşmaya ara verdi. Duruşma saat 17:45’te yeniden başmadı. Mahkeme Engin Alan’ın da bulunduğu 68 sanığın beraatine karar verdiğini açıkladı. Bazi saniklar hakkinda ise zamanasimi davanın düşürülmesine hükmedildi. Sanıklara önce ağırlaştırılmış müebbet veren mahkeme, sanıklara iyi hal indirim yaptı.

21 SANIK HAKKINDA MÜEBBET HAPİS
İsmail Hakkı Karadayı dahil 21 sanık hakkında ise  darbe sucundan müebbet hapis cezası verildi. 
DAVA 103 SANIKLA BAŞLADI 
103 sanıkla başlayan, 4’ünün bu süreçte hayatını kaybettiği 28 Şubat davasında karar açıklanacak. Mütalaasını Aralık ayında açıklayan Savcı, dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, 2. Başkan Çevik Bir, Harekat Başkanı Çetin Doğan başta olmak üzere 60 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, 39 sanık hakkında ise “delil yetersizliğinden” beraatleri istemişti.  Yargılama sırasında vefat eden sanıklar Teoman Koman, Eser Şahan, Salih Eryiğit ve Tevfik Özkılıç hakkındaki kamu davasının ise düşürülmesi talebinde bulunulmuştu. 

DAVANIN GEÇMİŞİ: 
Davanın adı 28 Şubat 1997 tarihli Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) alınan bir dizi tedbire dayandırılarak "28 Şubat Davası" olarak belirlenmiştir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Şubat dönemine ilişkin 2011 yılında soruşturma başlattı.
İki yılı aşkın sure yürütülen soruşturma sonucunda, Haziran 2013’te dava açıldı. Emekli orgeneraller Çevik Bir, İsmail Hakkı Karadayı, Çetin Doğan ve Teoman Koman gibi isimlerin sanık olarak yer aldığı davada 103 sanık yargılandı. Dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ve İçişleri bakanı Meral Akşener, davada mağdur sıfatıyla iddianamede yer aldı. 2013’ün Eylül ayında başlayan dava, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü ve karara bağlandı. Mahkeme, iddianamenin kendisine gelmesi ile birlikte dosya üzerinden yaptığı inceleme ile 75’i tutuklu olan sanıkların 37’sinin tahliyesine karar vermişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem