3 ilçeye içme suyu sağlayan şelale ilk kez kurudu

3 ilçeye içme suyu sağlayan şelale ilk kez kurudu

Kaş'taki Gömbe Yaylası'na akan Uçarsu Şelalesi küresel ısınmadan kaynaklı kuraklıkla mücadele ediyor. Bölge halkı şelalenin ilk kez kuruduğunu açıkladı.

Antalya'nın bağlı Gömbe Yaylası'nında bulunan Kaş,  Elmalı ile Demre ilçeleri civarına içme suyu sağlayan ve hayat veren Uçarsu Şelalesi, ilk kez kurudu.

Gömbe Yaylası'nda 3 bin 24 metre yüksekliğindeki Akdağ'ın 1800 metresindeki eteklerinden çıkıp, yaklaşık 50 metre yükseklikten akan Uçarsu Şelalesi, kurudu. Suyun havada uçuşup beyaz bulut görünümüne kavuşması nedeniyle 'Uçarsu' olarak adlandırılan şelale ile kaynağında bir damla su kalmadı. Yaz aylarında bile sıcaklığı 12 derece olan şelalenin suyunun yaklaşık 4,5 kilometrelik bir vadiden akarak oluşturduğu doğal güzelliğin yerinde şimdi yosunlaşmış kayalar bulunuyor. Şelalenin Gömbe Mahallesi'ne doğru aktığı su yatağı ise taş yığınına dönüştü.

"Bölgeye hayat veren şelale"

Uçarsu Şelalesi'ne gezmeye gelen Altan Kıllı, "Elmalı, Kaş, Demre, civarı içme suyu sağlayan, sulama sularıyla bölgeye hayat veren Uçarsu, kurudu. Bunun nedeni özellikle küresel ısınma ve yağışların az olması. İlk kez böyle bir şey yaşanıyor. Normalde aralık ayına kadar akar, su olurdu. Ama bu yıl eylül ayından itibaren suyun kesildiğini gördük" dedi.

 

Ekoloji