350 hektarlık alan yandı: Yangın kısmen kontrol altına alındı

350 hektarlık alan yandı: Yangın kısmen kontrol altına alındı

Dalaman'da başlayıp Göcek'e kadar uzanan orman yangını Muğla'yı seferber etti. 350 hektar alanın zarar gördüğü belirtilen  yangın henüz kontrol altına..

Dalaman'da başlayıp Göcek'e kadar uzanan orman yangını Muğla'yı seferber etti. 350 hektar alanın zarar gördüğü belirtilen  yangının kısmen kontrol altına alındığı söylendi.

Rusya ziyaretini yarıda keserek sabah erken saatte Muğla'ya varan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli "Henüz tamamen durduruldu ya da soğutma çalışmaları yapılıyor diyemem ama yangın kontrol altında." dedi. Gazetecilerin "Bir daha büyüme tehlikesi yok mu?" sorusuna ise "Tabii ki ilerleyen saatlerde hava şartlarının değişikliğine göre, tam kontrol altına alınmadan bunu söyleyemeyiz." yanıtını verdi.

350 hektarlık alanı etkileyen yangında alevler iki eve zarar verdi. İki mahallede 34 ev boşaltıldı.

Kayadibi ve Taşlıca Mahalleleri'nde yaşayanlar, eşyalarını traktörlere ve kamyonetlere yükledi. Köylüler de ahırlardaki hayvanlarıyla birlikte evlerinden ayrıldı.

BAKANLIK: 350 HEKTAR ALAN VE BİR BUTİK OTEL ZARAR GÖRDÜ

Tarım ve Orman Bakanlığı, sabaha karşı yaptığı açıklamada yangına 13 dakikada ilk müdahalenin yapıldığını, 'can kaybının yaşanmadığı yangında bir butik otel ve 350 hektar alanın zarar gördüğünü' belirtti:

"Kayadibi Mahallesi ve bölgedeki seralar tedbir amaçlı boşaltılırken, havanın kararması nedeni ile sadece karadan müdahale devam ederken, sabahın ilk ışıkları ile beraber yeniden havadan müdahale de devam edecektir. Yangında herhangi bir can kaybı yaşanmazken, ilk tespitlere göre bir butik otel ve 350 hektar alan yangından etkilenmiştir."

ÇIKIŞ NEDENİ İÇİN ÖZEL EKİP KURULDU

Yangınının çıkış nedeninin belirlenmesi için Muğla İl Jandarma Komutanlığı'nca 20 kişilik özel ekip kuruldu.

Yangının sebep olduğu duman, yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki Fethiye'den de görülebiliyor.

Gece boyunca takipte olan yurttaşlar yangının son halini böyle paylaştı.

GÖCEK'E SIÇRADI

Rüzgarın etkisiyle Göcek bölgesine sıçrayan yangın için Muğla seferber oldu. Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri, orman arazözleri, Fethiye Belediyesi araçları ve havadan helikopterle yangını söndürme çalışmaları devam ediyor. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca “Fethiye belediyesi olarak tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Yangın söndürülene kadar teyakkuz halinde olacağız” dedi. Yangın söndürme çalışmalarına sivil desteklerde katıldı. Dalaman port Yiğit beton başta olmak üzere birçok gönüllü sivil araçlarını yangın bölgelerine sevk etti. Bu arada aniden başlayan yangının olası bir sabotaj ihtimali olma olasılığı üzerinde de çalışmaların sürdürüldüğü ise gelen bilgiler arasında.

<>

Önceki ve Sonraki Haberler
3. Sayfa