4.8'lik son deprem büyük İstanbul depremini tetikler mi? Deprem uzmanlarından kritik açıklamalar

4.8'lik son deprem büyük İstanbul depremini tetikler mi? Deprem uzmanlarından kritik açıklamalar

İstanbul'da Silivri açıklarında 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Kandilli Rasathanesi  ve AFAD, 16.38'de meydana gelen ve 20 saniye

İstanbul'da Silivri açıklarında 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz depremle ilgili,''Bu tür depremler önemli, dikkatle takip etmek gerekiyor. Biraz daha bilgilerin netleşmesi gerekiyor.'' dedi. Profesör Dr. Naci Görür de yaptığı açıklamada “Bu deprem büyük depremi beklediğimiz fayın üzerinde. Onun için sıkıntılı. '' ifadesini kullandı.

Kandilli Rasathanesi  ve AFAD, 16.38'de meydana gelen ve 20 saniye süren depremin büyüklüğünü 4.7 olarak duyurdu. Kandilli Rasathanesi daha sonra 4.8 olarak güncelleme yaptı.

PEŞ PEŞE 18 KÜÇÜK DEPREM

Sabah saatlerinden itibaren Marmara Denizi’nde peş peşe 18 küçük deprem meydana gelmişti. Şarköy açıklarında peş peşe 18 deprem meydana gelmişti. AFAD’a göre depremlerin en şiddetlisi 3 büyüklüğünde gerçekleşti.

AFAD’ın son depremler sayfasına bakıldığında Şarköy’de meydana geldiği tespit edilen depremlerin sayısı ise 18’i buldu.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün geçtiği bilgilere göre ise, saat 06.28'de başlamak üzere Güzelköy açıklarında 27 tane deprem oldu. En büyüğü 3.1 olan depremlerin derinlikleri ise 10 kilometre civarında değişiyor.

PROFESÖR TÜYSÜZ: DİKKATLE TAKİP ETMEK GEREKİYOR

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz depremle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bu Marmara Denizi içinde hepimizin bildiği ana fayın, Kuzey Anadolu fayının üzerinde meydana gelen bir deprem. Geçenlerde de yine böyle bir deprem olmuş ve oldukça fazla bizi telaşlandırmıştı. Bu tür depremler önemli, dikkatle takip etmek gerekiyor. Biraz daha bilgilerin netleşmesi gerekiyor.

Büyük deprem beklediğimiz bir kolda, bu fayın deprem üretme potansiyeli olduğunu gösteriyor. Bu bakımdan önemli. Ama bugün yarın deprem olacak gibi bir anlam da çıkarılmamalı. Şu anda olan depremin biraz daha zaman geçtikten sonra ne anlama geldikten sonra yeni bazı şeyler söylemek mümkün olacak”

PROFESÖR DOKTOR NACİ GÖRÜR: BU DEPREM BÜYÜK DEPREMİ BEKLEDİĞİMİZ FAYIN ÜSTÜNDE

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür kendisine ait resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İstanbul'da yaşanan 4,8'lik depremi değerlendirdi.

Naci Görür şu açıklamaları yaptı:

Arkadaşlar bu gün olan 4,7 depremi haritada yerine göz kararı koydum. Bir önceki 5,8 depremine yakın veya biraz doğusunda. Bu deprem büyük depremi beklediğimiz fayın üzerinde. Onun için sıkıntılı. Bu fay üzerinde olan her deprem önemsenmelidir. Fayın kırılma eğilimini gösterir.

VALİ AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya depremle ilgili yaptığı açıklamada "Marmara Denizinde başta istanbul olmak üzere çevre illerde hissedilen Kandilli Rasathanesi verilerine göre 4.7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Bilgi vermeye devam edeceğim" dedi.

İMAMOĞLU: İSTANBUL'UMUZA GEÇMİŞ OLSUN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekrem İmamoğlu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Marmara Denizi Silivri Açıklarında 16 km derinlikte, 4.8 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası AKOM koordinasyonunda tüm ekiplerimiz görev başında, şu ana kadar ekiplerimize iletilen olumsuz bir durum söz konusu değil. İstanbul’umuza geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

Yaşam