6 kişinin öldüğü tren kazasında makinistten akıl almaz yorum

6 kişinin öldüğü tren kazasında makinistten akıl almaz yorum

Tekirdağ'da bir yük treninin servis minibüsüne çarpması sonucu 6 kişinin öldüğü kazada makinistin yaptığı sosyal medya paylaşımı büyük tepki topladı.

Kaza haberinin altına "Bendeki leş sayısı 16, 6 daha lazım iki takım kurmam için" yorumunu yapan görevli için soruşturma başlatıldı.

Tekirdağ Ergene'deki hemzemin geçitte servis minibüsüne çarpan yük treni 6 kişinin ölümüne, 7 kişinin de yaralanmasına neden olmuştu. Kazanın ardından makinistin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yorum tepkilerin odağı oldu. Yiten canları 'leş' diye niteleyen makinist M.A.K., kaza haberinin altına "Bendeki leş sayısı 16, 6 daha lazım iki takım kurmam için" yorumunu yaptı.

Ergene ilçesine bağlı Velimeşe Mahallesi’nde, cumartesi günü saat 08.00 sıralarında Edirne’den Çerkezköy yönüne giden 13001 sefer sayılı yük treninin makinisti M.A.K.'ninTürkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nda (TCDD) görevli olduğu ve İzmir'de çalıştığı öğrenildi. Trenin hemzemin geçide girdiği esnada Bilal Küllü idaresindeki 59 ADJ 755 plakalı fabrika servis minibüsüne çarpması sonucu sürüklenen minibüsteki 6 kişi hayatını kaybetti.

cfe7dbb4-bc67-4111-b0e7-c1e52b39d5db.jpeg

 

TEPKİLERİN ARDINDAN YORUMU SİLDİ

Kazanın ardından herkes üzüntüsünü dile getirirken TCDD çalışanı ve kazanın başrollerinden bir tanesi olan M.A.K., kişisel sosyal medya hesabından yaptığı yorumda, "Bendeki leş sayısı 16, 6 daha lazım iki takım kurmam için" ifadelerini kullandı. Diğer sosyal medya kullanıcılarının tepkilerine aldırış etmeyen makinisti bazıları ise 'Böyle yorumlarla tepki toplama' diyerek uyardı. Bunun önemli olmadığını belirten M.A.K., tepkilerin artması üzerine bir süre sonra yorumunu kaldırdı. TCDD yetkilileri ise konu hakkında bir duyuru yayımlayarak konuyla alakalı soruşturma başlatıldığını belirtti.

VALİ YILDIRIM'DAN AÇIKLAMA

Vali Aziz Yıldırım, kazanın ardından Çorlu Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine başsağlığı ve sabırlar diledi. Daha sonra yaptığı açıklamada, kazanın sürücü hatasından kaynaklandığını ifade eden Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: 

"Bu kaza incelendiğinde görüyoruz ki sadece sürücü hatasından kaynaklanıyor. Çünkü orada bir hemzemin geçidi var, önemli bir giriş noktasıdır orası. Organize sanayi bölgemize geçen bir alan ve yolu kapatmamız mümkün değil. günde 70 binin üzerinde insanın çalıştığı bir bölge orası günde her gün en az 25 bin servis aracı girip çıkıyor oradan onun için burayı kapatmak mümkün değil. Gerek demir yolları, gerek diğer kurumlarımız bütün tedbirler alınmış durumda. orada karşılıklı bariyerler var zaten videolarda görmüşsünüzdür. Işıklandırma sistemi var, sesli sistem var ve hepsi çalışıyor. Bütün araçlar duruyor, orada motosiklet var o duruyor."

"Fakat bu sürücü aceleci davranmış, sabırsız davranmış ve gelen gelen yük treninin kapalı bariyeri es geçmek suretle gelen yük treninin önüne çıkıyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Tamamen sürücü hatasına benziyor. Savcılık, adliye ve jandarmamız bunları inceliyor ve gereken hükmü vereceklerdir. Şu an bizim videolardan görebildiğimiz kadarıyla durum şuan böyle. Biz her zaman sürücülere trafik kurallarına uyulması konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Aksi takdirde bu şekilde telafisi mümkün olmayan, geri getirmemiz mümkün olmayan kazalar oluyor. Hepimiz üzülüyoruz, aileler üzülüyor, onun için sürücülerimize çok dikkatli olmaları konusunda kurallara uymalarının gerekli olduğunu söylüyorum. Arkadaşlarımızın hepsi burada tekrar değerlendirme yapıyoruz. Bu değerlendirmeler neticesinde yapısal hatalar var mı diye baktık, görebildiğimiz kadarıyla hiç bir yapısal hata yok. Sürücü hatasından kaynaklanıyor. İnşallah sürücülerimiz dikkat eder ve böyle elim kazalara sebebiyet vermezler. Kazada vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerine sabırlar diliyorum. Yaralılar içinde sağlık ekiplerimiz müdahale ediyor onlara acil şifalar diliyorum"

NE OLMUŞTU?

Cumartesi sabahı erken saatlerde Ergene Velimeşe Mahallesi'ndeki hemzemin geçitte meydana gelen kazada, Kapıkule - Halkalı seferini yapan 13001 sefer sayılı yük treni, hemzemin geçitten Velimeşe Mahallesi’ne giriş yapan 59 ADJ 755 plakalı fabrika servis minibüsüne çarptı. Çarpışmanın ardından servis hurda yığınına dönerken araçta bulunan 6 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi ise yaralandı. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem