60 tonluk kaya tehdi̇di̇ne 'çeli̇k ağli, duvarli' çi̇fte formül

60 tonluk kaya tehdi̇di̇ne 'çeli̇k ağli, duvarli' çi̇fte formül

TRABZON'da, 'afet bölgesi' kapsamına alınan mahalledeki yamaçta düşme riski olan 60 tonluk kayanın, yıkılması beklenen 19 evin yanı sıra Trabzon-Gümüşhane kara yolunda da risk oluşturduğu ortaya çıktı.

TRABZON'da, 'afet bölgesi' kapsamına alınan mahalledeki yamaçta düşme riski olan 60 tonluk kayanın, yıkılması beklenen 19 evin yanı sıra Trabzon-Gümüşhane kara yolunda da risk oluşturduğu ortaya çıktı. Bazı ailelerin yaşam sürdüğü yamaç, ilkin endüstriyel dağcılarca riskten arındırılacak peşinden örülecek çelik ağlar önüne istinat duvarı inşa edilecek; alınacak çifte önlemle kaya tehdidi ortadan kaldırılacak.

Ortahisar ilçesi Kaymaklı Mahallesi Deliklitaş mevkiinde 21 Kasım 2009'da, toprak ve taş kütlelerinin evin üstüne düşmesi sonucu Turan (58) ve eşi Ayşe (55) Kurt yaşamını yitirdi, bazı evlerde hasar oluştu. Kaya düşmelerinin sürdüğü alan, 2013'te 'afet bölgesi' duyuru edildi. Aynı bölgede 2016 senesinde ise yamaçtan kopan kayalar sebebiyle 1 şahıs yaralandı, 2 ev ve 1 iş yeri de hasar görmüş oldu. Heyelan sonucu bölgede yamaçta düşme riski taşıyan 60 tonluk kaya tespit edilince 19 ev, tahliye edildi. Tahliye edilen ailelere, kira desteği verildi. Ancak kira desteği alan bazı aileler, artan kira bedellerini öne sürerek tekrardan döndüğü evlerinde kalmaya başladı. Yamaçta düşme tehlikesi olan 60 tonluk kayanın, yıkılması beklenen 19 evin yanı sıra Trabzon-Gümüşhane kara yolunda da risk oluşturduğu belirlendi. Valilik, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Büyükşehir Belediyesi'nin alınması ile ortalaşa toplandı düzenlendi; riskli yamaç için çözüm arandı. Alınan karar kapsamında yamaç, ilkin endüstriyel dağcılarca riskten arındırılacak peşinden örülecek çelik ağlar önüne istinat duvarı inşa edilecek. Alınacak çifte önlemle bölgede kaya tehdidi ortadan kaldırılacak.

'PROJEYİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ'

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, kentte afet riski taşıyan başka alanlar da bulunduğunu belirterek 'Deliklitaş'ta kaya düşmesi neticesinde 2 vatandaşımız vefat etmişti. Orayla ilgili olarak depremden bir hafta ilkin esasında Çevre Şehircilik Bakanlığı ve AFAD'tan yetkililerle valimizin başkanlığında bir araya gelmiştik. Burasının kamulaştırılarak orada kayaların bir daha düşmemesi yada düşse bile negatif bir sonuca yol açmaması için ciddi bir yatırım gerekiyordu. Sadece kamulaştırma bedeli 30 milyon lira civarındaydı. Yapımıyla beraber 100 milyon lirayı kabul eden bir projede antak kalma sağlandı. İnşallah Deliklitaş ile ilgili projeyi hayata geçireceğiz. Ama risk yalnız Deliklitaş'tan ibaret değil. Trabzon'da oldukça eski yapılar var. Bu yapıların afetlere ve depreme oldukça dayanıksız olduklarını söylemek mümkün. O manada biz de büyükşehir olarak elimizi hatta gövdemizi taşın altına koyacağız' dedi. (DHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.