6'lı masa adaya ‘sözleşme’ hazırlıyor

6'lı masa adaya ‘sözleşme’ hazırlıyor

6’lı masada ikinci tur görüşmeler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ev sahipliğinde pazar günü başlıyor.

Gündem, adayın seçilmesi halinde yetkilerini nasıl kullanacağına ilişkin imzalayarak taahhüt edeceği ‘protokol’ ile güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yol haritası olacak.

Hürriyet'ten Turan Yılmaz'ın haberine göre; masadaki partilerin hazırlıklarını sürdürdüğü protokolün, kurumsal düzenlemeler ve atamalar konusunda cumhurbaşkanına geniş alan tanıyan kararname yetkisine ilişkin ayrıntıları içereceği belirtildi. Kulislerde, ileride bir anlaşmazlığa yol açmaması için önemli kurumsal düzenlemeler ile kritik görevlere atanacak isimlerin önceden uzlaşıyla belirlenip protokole bağlanacağı da konuşuluyor.

Hazırlığı yapılan protokol konusunda, 3 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ndeki “Görev süreleri atandıkları tarihte görevde bulunan cumhurbaşkanının görev süresini geçemez” denilen devletin üst düzey bürokratlarının yer aldığı yaklaşık 2 bin kişilik listeye dikkat çekildi.

Bu listede Diyanet, MİT, Savunma Sanayii, Merkez Bankası, TÜİK, TOKİ ve TRT’den Sayıştay başsavcısı, vali, genel müdür ve rektörlere kadar devletin üst düzey bürokratları yer alıyor.

Kulislere göre 6’lı masayı oluşturan partiler, bu kritik görevler de dahil olmak üzere iktidara gelmeleri halinde görev verecekleri isimlere ilişkin kapsamlı bir “bürokrat havuzu” oluşturuyor.