8 Mart İstanbul'da kutlanmaya başlandı; kadınlar meydanlardan 'Hayır' dedi!

8 Mart İstanbul'da kutlanmaya başlandı; kadınlar meydanlardan 'Hayır' dedi!

Kadın örgütleri, bugün İstanbul'un çeşitli yerlerinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutladı. Cumhuriyet Kadınlar Derneği Beşiktaş'ta, birçok kadın topluluğu da Bakıköy'deydi.Cumhuriyet Kadınlar Derneği Beşiktaş'taydıCumhuriyet...

Kadın örgütleri, bugün İstanbul'un çeşitli yerlerinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutladı. Cumhuriyet Kadınlar Derneği Beşiktaş'ta, birçok kadın topluluğu da Bakıköy'deydi.

Cumhuriyet Kadınlar Derneği Beşiktaş'taydı

154830.jpg

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Meydanı'nda kutladı. Ellerinde bayraklarla slogan atıp, şarkılar söyleyen kalabalığın arasına, nikaha yetişmek üzere olan bir gelinle damat da katıldı.

"Türk Kadını Egemenliğine Sahip Çıkıyor, "Hayır" diyor" temasıyla bir araya gelen kadınlar, meydanda bir araya geldi. "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganları atarak, İzmir Marşı'nı söyleyen kalabalığın arasına nikah törenlerine giden Sinan Aygün ve Merve Türkeri çifti de katıldı. Kalabalığın tezahüratları ve şarkıları eşliğinde eğlenen çift alkışlarla karşılandı. Meydanda eylemci kadınlarla birlikte göbek atıp, halay çeken çift, iyi dileklerle nikahlarına uğurlandı.

ARITMAN: BUGÜN KADINLAR OLARAK ÇOK KESKİN BİR VİRAJIN ÖNÜNDEYİZ

Kadınların Türk bayrakları ile katıldığı etkinlikte, CKD Genel Başkanı ve CHP eski milletvekili Canan Arıtman, eski Devlet Bakanı Önay Alpago, CHP eski milletvekilleri Güldal Okuducu, Necla Arat, Berhan Şimşek'ın aralarında bulunduğu çok sayıda isim katıldı. Kalabalığa seslenen CKD Genel Başkanı Canan Arıtman "Bugün kadınlar olarak çok keskin bir virajın önündeyiz. Ya salimen yolumuza devam edeceğiz, ya da "hiçliğe" sürükleneceğiz. Bu nedenle bu ülkedeki 40 milyon Türk kadınını birbirine kenetlenmeye ve 16 Nisan'da hep birlikte "hayır" demeye davet ediyorum" dedi. Mustafa Kemal Atatürk'ü minnetle anan Arıtman, "Cumhuriyet Devrimi özünde bir kadın devrimidir. Mustafa Kemal Atatürk bin yılın en büyük kadın hakları savunucusudur" şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından türkülerin çalındığı etkinlikte, halk oyunları ekipleri de gösteri yaptı.

8 MART BAKIRKÖY'DE COŞKUYLA KUTLANDI

8 Mart’ta tüm dünya kadınları ile birlikte greve çıkmaya hazırlanan İstanbullu kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi için 5 Mart’ta İstanbul Bakırköy’de bir araya geldi. Kadınlar, İstanbul Valisi’nin güvenlik bahanesiyle engelleme girişimine rağmen mitingde ısrarcı oldu ve Valiliğe geri adım attırdı. 16 Nisan’da Tek Adam’a “hayır'' demeye hazırlanan kadınlar miting alanına “hayır'' gerekçelerini alıp geldi.
Miting için biri yürüyüş alanına girişte, biri de miting alanına girişte arama noktası oluşturuldu. Sabah ilk olarak kadınlar arama noktasının yanında kendi güvenliklerini aldı. Polis alana bazı döviz ve flamaların girişine engel olmaya çalıştı. Görüşmeler sonrasında geçişe izin verildi. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem