8 Mart'ta kadınlar 'hayır' diyor

8 Mart'ta kadınlar 'hayır' diyor

"8 Mart'ta kadınlar 'hayır' diyor" başlığı ile yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi;"Memleketi karanlığa sürükleyenlere kadınlar boyun eğmez!"Kadınlar yarımdır" diyenlere, laikliği ortadan kaldırmak isteyenlere,...

"8 Mart'ta kadınlar 'hayır' diyor" başlığı ile yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Memleketi karanlığa sürükleyenlere kadınlar boyun eğmez!
"Kadınlar yarımdır" diyenlere, laikliği ortadan kaldırmak isteyenlere, bizlere "yeriniz evinizdir" diyenlere, istikrar yalanıyla yoksulluğu kutsayanlara, ülkemizi savaş alanına çevirenlere 'HAYIR' diyoruz!
Başkanlık Anayasası’na karşı HAYIR çalışmasını ev ev, sokak sokak ören bizler, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde 'HAYIR' sesini daha güçlü bir şekilde alanlara taşıyacağız.

1857'de New Yorklu dokuma işçilerinin sekiz saatlik işgünü için başlattığı grevler kadınların gücünü ortaya koydu.
1917 yılında Rusya'da ''Ekmek’, ’Barış’ ve ''Kahrolsun İstibdat’ sloganları ile Petrograd şehrinde gerçekleşen grevler ve eylemlere yüzbinlerce emekçi katıldı. Bu gösterilerde ekmek ve barış talebiyle sokakları dolduran kadınlar, Rusya halklarına açlık ve gözyaşından başka bir şey sunmayan çarlık rejiminin sonunu getirdi.

Yüz yıl sonra bugün dünya halkları savaşların, gericiliğin ve yoksulluğun pençesindedir.
Ülkemiz 15 yıllık AKP iktidarının politikaları sonucu sokaklarında bombaların patladığı, korkunun egemen kılındığı bir noktaya taşınmıştır.
İstikrar yalanı ile emekçiler yoksulluğa mahkum edilmiştir. Her yıl binlerce emekçi AKP'nin çılgın projelerinde iş cinayetlerine kurban edilmiştir.
Gerici politikalar ve söylemler ülkemizi bir kadın mezarlığına çevirmiştir. Kadın emeği esnek çalışma adı altında ücretli köleliğin, özel istihdam bürolarının, işçi kiralamanın bahanesi haline getirilmiştir.

Şimdi de OHAL ile, KHK’lar ile bu düzeni yeni bir evreye taşımak, diktatörlüğü tescillemek istemektedirler. Biz ilerici kadınlar, tıpkı yüz yıl önce Petrogradlı kardeşlerimiz gibi 'kahrolsun istibdat' diyoruz. 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde diktatörlük anayasasına daha güçlü bir 'HAYIR' için bütün kadınlar ayağa kalkmalıdır.
İlerici Kadınlar Derneği olarak, 5 Mart Pazar günü emekten, laiklikten, hürriyetten yana olan bütün kadınları Kartal Meydanı’nda buluşmaya çağırıyoruz.

BAŞKANLIK DİKTATÖRLÜKTÜR!
KADINLAR 'HAYIR' DİYOR!

İLERİCİ KADINLAR DERNEĞİ"

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem