8 yıla kadar hapsi isteniyor

8 yıla kadar hapsi isteniyor

Tutuklu öğrencilere özgürlük çağrısı ve benze paylaşımlardan dolayı üniversiteli Beyza Buldağ için hapis isteniyor.

Beyza Buldağ’ın Twitter'da yaptığı paylaşım nedeniyle 18 aydan 8 yıla kadar hapsi istendi.

''Boğaziçi Direnişi''

Suçlamaya konu edilen paylaşımlar arasında Boğaziçililer tarafından AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben yazılan mektup ilk sırada yer alırken, iddianamede mektuba sıklıkla vurgu yapılıyor.

Melih Bulu’nun, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanmasının sonra başlayan protestolar yüzünden  çok sayıda öğrenci tutuklanmış, bazıları ev hapsi cezasına çarptırılmıştı. ‘Boğaziçi Dayanışması’ adlı Twitter hesabını yönettiği iddiasıyla tutuklanan ve sonra yapılan itirazla tahliye edilen Mimar Sinan Üniversite öğrencisi Beyza Buldağ hakkında iddianame hazırlandı. Buldağ’ın, Twitter’da “Boğaziçi Dayanışması" ve “Boğaziçi Direnişi” isimli hesaplardan yapılan toplam 20 paylaşım nedeniyle "Suç İşlemeye Tahrik" ve "Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik" suçlamalarından 18 aydan 8 yıla kadar hapsi isteniyor. Buldağ, iifadesinde, paylaşımları kendisinin yapmadığını, hesabın kendisine ait olmadığını belirtti.

“12. Cumhurbaşkanına mektup” ilk sırada Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben bir mektup yazarak sosyal medya üzerinden paylaşmıştı. Mektup, 20 paylaşım arasında ilk sırada yer aldı.

Cumhurbaşkanına açık mektup

Diğer sosyal medya paylaşımları ise “Boğaziçi Dayanışması" ve “Boğaziçi Direnişi” hesaplarından, Boğaziçi protestolarına ilişkin oldu. İddianamede, tutuklu öğrenciler için yapılan paylaşımlar ve Erdoğan’ın Boğaziçi protestolarına ilişkin yaptığı “Yürekleri yetse Cumhurbaşkanı istifa etsin diyecekler” sözlerine verilen cevaplar olduğu görüldü. O paylaşımlardan bazıları şöyle: "Kayyum düzenine karşı Boğaziçi'yle dayanışma sesleri Yunanistan‘dan yükseliyor! Yaşasın ögrenci dayanışması! #YuregimizYetiyor" "Bizim yüreğimiz yetiyor, senin istifa etmeye yüreğin var mi? #YüregimizYetiyor" "ODTÜ'de akademisyenler Bogaziçi direnişi icin "Ögrencime dokunma!" diyerek açıklama yaptılar. Özerk ve demokratik üniversite talebimizde ısrarcıyız! #UzerimizeVazife" "#AnilveSilanaOzgürlük Boğaziçi direnişini büyütmek icin çıktıkları yoldan; Anıl'la, Şilan‘la beraber direndik, beraber kazanacağız! Boğaziçi Özgürleşecek, tutuklu dort arkadaşımız özgür kalacak! Yaşasın Ögrenci Dayanışması!”

İddianamede neler vardı?

İddianamede sıklıkla “12. Cumhurbaşkanına Açık Mektup” paylaşımına yer ayrıldığı gözlenirken, mektuba ilişkin şu ifadeler kullanılıyor: “12. Cumhurbaşkanına Açık Mektup' başlıklı paylaşımda 'LGBTi+' olarak anılan bir sosyal kesime dair ve yakın tarihte gerçekleşen bir takım olaylar üzerinden gayri muayyen kişileri tahrik edici ibareler kullanıldığı, diğer paylaşımlarda kullanılan görseller ve yazıların, gayri muayyen kişileri aleni biçimde 2911 sayılı Kanuna Muhalefet etme suçuna teşvik edici ve halkın sosyal sınıf bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eder mahiyette olduğu, Cumhuriyet Başsavcılığımızca bahse konu eylemler nedeniyle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı kanaatine varıldığı, paylaşımların soyut saygısızlık ve reddin ötesinde, bir halk kesimine karşı düşmanca tavırlar gösterilmesini sağlamaya veya bu tür tavırları pekiştirmeye objektif olarak elverişli olduğu, şüphelinin subjektif olarak da bu amacı güttüğü¨ ve halkın bir kesimini yoğun bir biçimde kin ve nefrete tahrik ettiği, şüphelinin adet ve şahıs olarak gayri muayyen toplum kesimi üzerinde kin ve nefret duygularının oluşumuna veya mevcut duyguların pekişmesine etkide bulunduğu…”

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler
3. Sayfa