800’den fazla ithalat ürününe ilave gümrük vergisi getirildi

800’den fazla ithalat ürününe ilave gümrük vergisi getirildi

Yurt dışından ithal edilen 800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yurt dışından ithal edilen 800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan İthalat Rejimi Kararı'na Ek Karar'a göre; gümrük Vergi tarife istatistik pozisyonları belirtilen 800'den fazla ürünün ithalatından ilave ek gümrük vergi tarifesi ile alınacak.

Tahsil edilecek ilave gümrük vergi talimatı, 30 Eylül 2020'ye kadar yüzde 30'a varan oranlarda, 1 Ekim 2020'den itibaren ise yüzde 10 puana kadar daha düşük oranlarda uygulanacak. İlave gümrük vergisi, gümrük idarelerince, ithalatta alınan gümrük vergileri ve diğer mali yükümlülüklerden ayrı olarak tahsil olunacak ve genel bütçeye irat kaydedilecek.

Gümrük Vergisi

Cumhurbaşkanlığı kararıyla 800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirildi.

Yeni gümrük vergisi oranları Resmi Gazete'de yayımlandı! 800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirildi. Son dakika bilgisine göre; İş makineleri ve tarım makineleri vinçler ve bazı demir-çelik ürünleri kapsamda.

İlave gümrük vergi oranları 30 Eylül 2020'ye kadar yüzde 30'a varan oranlarda, 1 Ekim 2020'den itibaren ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda uygulanacak.

Kararın, Covid19 salgınının ekonomi üstündeki olumsuz etkilerini azaltmak ve yerli sanayiyi ithalat baskısına karşı korumak amacıyla alındığı belirtildi.

Resmi Gazete'de yayınlanan ve 800’den fazla ürüne ilave gümrük vergisinin getirildiği "İthalat Rejimi Kararına Ek Karar (Karar Sayısı: 2565)" dışında diğer kararlar ise şöyle;

- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1970 ve 1973 Sayılı Kararları Çerçevesinde Kabul Edilen 21/6/2011 Tarihli ve 2011/2001 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 2562)

- Denizli İlinde Bulunan Bazı Yerlerde Arazi Toplulaştırması ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 2563)

- Döviz Kazandırıcı Hizmet Sektörleri Markalaşma Destekleri Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2564)

- İthalat Rejimi Kararına Ek Karar (Karar Sayısı: 2565)

Resmi Gazete link:

Cumhurbaşkanlığı kararı ile 800’den fazla ürüne ek gümrük vergisi getirildiği açıklandı. İş makineleri ve tarım makineleri vinçler ve bazı demir-çelik ürünleri kapsamda.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ekonomi