9 günlük tam kapanma geliyor!

9 günlük tam kapanma geliyor!

Normalleşme ve Adalet ve Kalkınma Partisi kongresinin ardından vaka sayıları yeniden zirveye ulaştı. Son kabine toplantısında alınan kısmi kapatma kararları işe yaramazsa Ramazan Bayramı'nda 9 günlük tam kapatma uygulanabilir.

Koronavirüste kabine toplantısında alınan son dakika kararları işe yaramazsa gelecek yeni tedbir dönemine ilişkin öngörüler şekillenmeye başladı.

Kabine toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Şayet vaka sayıları düşmezse çok daha sert tedbirler almak zorunda kalabiliriz" sözleri sonrasında devam eden artışlar bu yeni tedbirlerin neler olabileceği konusunda gözleri Bilim Kurulu üyelerine ve önerilerin gönderileceği ye AK Parti ni kabine toplantısına çevrildi. Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre uygulanan kısıtlamalarla vakalarda düşüş olmazsa yeni uygulanacak tedbir Ramazan Bayramı'nda 9 günlük tam kapanma olacak.

Uygulanacak yeni önlemler şöyle:

Uzmanların bu konuda tam kapanmaya dahil edilebilecek tedbirlerle ilgili görüşleri şöyle: Alışveriş Merkezlerinin kapatılması. Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin kapatılması. Okulların tamamen kapatılması. Özel sektörde daha kısa çalışma saatlerinin teşviki. Ve kamuda daha kısa çalışma saati uygulamasının başlatılması.

"YENİ ÖNLEMLER SÖZ KONUSU"

tam-kapanma-1.jpg

Öte yandan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 2 haftalık kısmi kapanma sürecinde öncelikli hedefin vaka sayısını 50 binin altına düşürmek olduğunu söyledi. Prof. Dr. İlhan, "Vakalar düşmezse bundan bir sonraki aşama AVM'lerin, kuaför, berber salonlarının kapatılması, okula giden çocukların (8 ve 12'nci sınıflar ile okul öncesi) artık hiçbirinin okula gitmemesi, özel sektör ve kamuda çalışma ile ilgili kısıtlamanın iyice arttırılması gibi bileşenler söz konusu olabilir" şeklinde konuştu. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan yaptığı son dakika açıklamalarında kovid vaka sayısının aşağıya doğru yol alması gerektiğini belirterek şunları aktardı "Buna paralel olarak da hem ağır hasta hem de vefat sayısının daha aşağıya doğru yönelmesi gerekiyor. İlk önceliğimiz vaka ayısı. Sürecin başından beri bunu dile getiriyoruz; vaka sayısı azalmadan bir şeyi kontrol etme şansımız pek yok

" KADEMELİ HEDEF 

tam-kapanma.jpg

Prof. Dr. İlhan, 2 hafta içindeki beklentilerine ilişkin, "Şimdiki beklentimiz 15 gün sonra öncelikli olarak vakalar 50 binin altına düşmeli, sonra 40 binin altı gibi rakamları beklemek mümkün. Kısıtlama olunca etkisi ancak 7-14 gün arasında ortaya çıkıyor. Vatandaşlarımızın kurallara uyması ile birlikte bu mümkün. Aynı zamanda 65 yaş üzeri 4 kişiden birisi aşısını olmadı. Bunların da yapılmasıyla beraber daha aşağıya gitmek mümkün; önce 50 bini, sonra 40 bini hedef belirlemek gerekiyor; ulaşılabilir hedefler seçmek gerekiyor ki onu gerçekleştirince devamında ona göre yol almak için" diye ifade etti. 

GENEL