AB Bakanı Çelik: Schengen için 72 kriteri yerine getirdik

AB Bakanı Çelik: Schengen için 72 kriteri yerine getirdik

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, "Vize ile ilgili çalışmayı tamamladık. Bugün, yarın komisyona bu çalışma teslim edilecek. Türkiye üzerine düşen bütün mükellefiyetleri yerine getirmiştir. Bize göre 72 kriterin hepsi...

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, "Vize ile ilgili çalışmayı tamamladık. Bugün, yarın komisyona bu çalışma teslim edilecek. Türkiye üzerine düşen bütün mükellefiyetleri yerine getirmiştir. Bize göre 72 kriterin hepsi yerine getirilmişti de" dedi.

Türkiye ile Avrupa Bbirliği arasındaki vize görüşmelerini tıkayan en önemli madde terörle mücadeleye ilişkin kanundu. AB, terörle mücadele yasa ve uygulamalarının Avrupa standartlarına uyacak şekilde düzenlenmesini talep ederken Türkiye ise birçok terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunu savunarak bu düzenlemeyi kısa vadede yapmayı reddediyordu. Çelik, bu çalışmayı tamamladık' açıklamasında bulunurken üzenlemey bilgi vermedi.

AVRUPA BİRLİĞİ'NİN TERÖRLE MÜCADELE KRİTERİ

AB tarafından talep edilen terörle mücadele kriteri; organize suçlar ve terörle mücadeleye ilişkin mevzuatın kişi güvenliği ve özgürlüğü, adil yargılanma hakkı, ifade ve örgütlenme özgürlüğü alanlarında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihadı ile uyumlu hale getirilmesini öngörüyor. Bu noktadaki en büyük sorun ise Türkiye'de terör tanımını çok geniş yorumlanmasında ve uygulamada 'orantılılık' ilkesinin gözetilmemesinden kaynaklanıyor. AİHM'de bu gerekçelerle Türkiye hakkında bugüne kadar çok sayıda ihlal kararı verdi.

Türkiye’nin yasalarını; AİHM kararlarıyla uyumlu hale getirmesi, İç Güvenlik Paketi’ni gözden geçirmesi ve ifade ve toplanma özgürlüğüne dair uygulamalarını AİHS standartlarına taşıması isteniyor.

Avrupa Parlamentosu, basın özgürlüğü alanındaki ihlallerin de terörle mücadele yasalarından kaynaklandığını belirtip, bu kriter üzerinde ısrar ediyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem