AB Bakanı Çelik: Türkiye'de birinci sınıf bir Avrupa demokrasisi var

AB Bakanı Çelik: Türkiye'de birinci sınıf bir Avrupa demokrasisi var

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, İngiltere Dışişler Bakanlığı Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ile Bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi.'BREXIT İNGİLTERE'NİN AB'DEN ÇIKMASI OLARAK ALGILANMAMALI'İngiltere'nin...

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, İngiltere Dışişler Bakanlığı Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ile Bakanlıkta ortak basın toplantısı düzenledi.

'BREXIT İNGİLTERE'NİN AB'DEN ÇIKMASI OLARAK ALGILANMAMALI'

İngiltere'nin AB'den ayrılma süreciyle ilgili olarak, İngiltere'nin her zaman bir Avrupa devleti ve gücü olduğunu, bundan sonra da bu rolünü sürdüreceğini dile getiren Çelik, Brexit'in, İngiltere'nin AB'den çıkması olarak algılanması, Avrupa'dan çıkması olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

'TÜRKİYE'DE BİRİNCİ SINIF BİR AVRUPA DEMOKRASİSİ VAR'

Türkiye'nin AB üyesi olmadığını ancak tarih boyunca bir Avrupa gücü ve devleti olduğunu ifade eden Çelik, "15 Temmuz bir daha gösterdi ki Türkiye'de birinci sınıf bir Avrupa demokrasisi vardır. Yüksek standartlı bir demokrasidir bu." dedi.

Vize serbestisi ve Geri Kabul Anlaşması konularında yeni bir gelişme olup olmadığını sorulması üzerine Çelik, AB'nin Türkiye'ye verdiği sözleri tutmadığını söyleyerek "Ne gönüllü yerleştirmeler yolunda gidiyor, ne Avrupa'ya alınması gereken mülteci sayıları konusunda doyurucu bir rakama ulaşılmış durumda, ne de Türkiye'ye vadedilen mali yardımlar etkili şekilde geliyor. Hiçbiri söz konusu olmuyor." ifadesini kullandı.

Sığınmacı krizinin, küresel sistemin karşı karşıya kaldığı en büyük krizlerden biri olduğunu, AB'nin bu krizi ancak Türkiye ile iş birliği yaparak yönetebildiğini söyleyen Çelik şu şekilde konuştu:

TERÖR YASASI

"Böyle bir şart altında bize 'Terör yasanızı değiştirin' demek, Türkiye'nin güvenliğini tehlikeye atmaktır, Avrupa'nın güvenliğini tehlikeye atmaktır. Biz diyoruz ki 'Terörle ilgili konuyu AB Konseyi'ndeki mekanizmalara bırakalım ve Türkiye'ye vize serbestisi verilsin'. Ama buna rağmen, bu tip verimli yollar varken, pozitif yollar varken, Türkiye'nin bu şartlar altında terör yasasını değiştirmesinde ısrar edilmesinden biz şunu anlarız. Demek ki bu vize serbestisi konusunda samimi davranmıyorlar. İşi yokuşa sürmeye çalışıyorlar. Eğer vize serbestisi gerçekleşmezse, Geri Kabul Anlaşması'nı zaten yürürlüğe koymuyoruz. Eğer sene sonuna kadar gerçekleşmezse, zaten vakit geçti ama, sene sonunda bir takvim olarak söylemiyorum, doğal bir ölüm süreci gerçekleşir bu sürecin. Ondan sonra da Geri Kabul Anlaşması'nın hayatta olmasının bir manası kalmaz. Feshedilmesi yoluna gidilir."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika