AB zirvesi öncesi piyasalardaki son durum

AB zirvesi öncesi piyasalardaki son durum

Avrupa Birliği zirvesi öncesi dolar, ABD başkanlık seçimleri öncesi artan belirsizlik ile birlikte gelişmekte olan ülke para birimleri genelindeki değer kazancı güne düşüşle başladı.

Küresel piyasalarda hisseler ABD destek paketi için umutların artmasıyla yukarı yönlü hareketini sürdürmeye çabaladı ancak ABD başkanlık seçimleri öncesi artan belirsizlik ve Japonya'da hisse piyasasındaki teknik sorunlar kazanımları sınırladı. Dolar, ABD'nin istihdam verisi ve koronavirüs yardım paketinde ilerleme kaydedildiğine yönelik açıklamalarının ardından yatırımcıların risk iştahını artırmasıyla bir haftanın en düşük seviyesinde seyretti. Dolar endeksi 94'lü seviyelerden 93,6'ya kadar geriledi. Dolar/TL gelişmekte olan ülke para birimleri genelindeki iyimserlikle 7,8555 seviyesindeki tarihi zirvesinden yönünü aşağı çevirdi. TL dün dolar karşısında yaklaşık yüzde 1 değer kazandı.

DOLAR 7.71, EURO 9.05

Dolar, bugün 7,71, euro ise 9,05 seviyelerinden işlem görüyor. Deniz Yatırım'ın bu sabah yayımladığı raporda, "Dolar/TL işlemlerinde TL likiditesine yönelik alınan önlemlerin etkilerini ve ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin seyrini takip edeceğiz. Jeopolitik haber akışının sakinlemesi sonrasında Merkez Bankası (TCMB) ve bilhassa Banka Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) hamlelerinin 7,65-7,50 civarında dengelenme yaratabileceği ihtimalini yüksek görüyoruz" görüşüne yer verildi. Piyasalarda TCMB faiz artışı ile başlayan ve BDDK ile devam eden ve Yeni Ekonomi Programı ile belirginleşen normalleşme ve sıkılaştırma önlemleri Dolar/TL'deki yükselişi sınırlayan etkenler olarak öne plana çıkıyor. Diğer yandan Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerginlik, jeopolitik riskleri artırarak TL cinsi yatırım araçlarına satış baskısı getiren en önemli unsur konumunda. Bugün başlayacak ve yarın da devam edecek olan AB zirvesi ise piyasaların yakın merceği altında. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi