ABC Gazetesi Ankara temsilcisi ve Tele1 Yayın Kurulu üyesi gazeteci Nahit Duru'yu kaybettik

ABC Gazetesi Ankara temsilcisi ve Tele1 Yayın Kurulu üyesi gazeteci Nahit Duru'yu kaybettik

Usta gazeteci Nahit Duru, akciğer yetmezliği ve kalp krizi sebebiyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği. Duru Tele1 televizyonu Yayın Kurulu Üyesi...

Usta gazeteci Nahit Duru, akciğer yetmezliği ve kalp krizi sebebiyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Duru Tele1 televizyonu Yayın Kurulu Üyesi ve ABC Gazetesi'nin Ankara temsilciliğini yürütüyordu.

Usta gazeteci Nahit Duru 1945 yılında Samsun’da doğdu. İlkokulu Samsun'da, ortaokulu Sivas'ta okudu. Liseye İstanbul'da basladı. 1964'te Ankara Atatürk Lisesi'nden mezun oldu. İlk olarak Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne girdi, bir yıl sonra İktisat Fakültesi'ne geçti. İktisat Fakültesi'nde bir yıl öğrenim gördü, sonra ayrılıp Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'ne başladı. Bir yıl sonra oradan da ayrıldı ve özel Gazetecilik Halkla İlişkiler Yüksek Okulu'ndan mezun oldu.

Gazeteciliğe 1966 yılında ulus gazetesinde başladı. Barış, Ankara telgraf, Politika, Flaş ve Hürriyet gazeteleri ile Toplum, Yedi gün dergilerinde çalıştı. Parlamento muhabirliği yaptı. Dünya gazetesinde görev aldı. 1980 sonrası Arayış Dergisi'nde de Nahit Duru’nun izi vardır. Arayış dergisi 12 eylül darbesinden sonra çıkan ilk siyasi dergi olma özelliğini taşıyordu.

Sahibi ve başyazarlığını Bülent Ecevit’in yaptığı ve 12 Eylül’e karşı demokrasi mücadelesi vermek için çıkarılan Arayış Dergisi’nin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmişti Nahit Duru.

Duru, Türk haberler ajansına da girdi. Güneş gazetesinin genel yayın yönetmenliği dahil çeşitli kademelerinde çalıştı. 1994’te Best FM’de genel koordinatörlük yaptı.

CNBC-e Ankara temsilciğinin ardından, Başkent Üniversitesi'nin sahibi olduğu BTV'yi kurmuştur. Kanal B genel yayın yönetmenliğini de üstlendi.

Gazeteci Nahit Duru’nun Ecevit’in özel notlarıyla, 12 Eylül darbesinin henüz birinci yılında, çok zor koşullar altında verilen bir demokrasi ve basın özgürlüğü mücadelesini anlattığı arayış isimli bir kitabı bulunuyor.

Usta gazeteci son olarak ABC gazetesinde yazılarının yayımlanmasının yanı sıra, Tele 1 Yayın Kurulu Üyeliği ve ABC Gazetesi Ankara temsilciliği görevini yürütmekteydi.

Duru, rahatsızlığına rağmen 12 Eylül darbesinin konuşulacağı, Kulis programına katılmış. Ve darbe dönemine dair tanıklıklarını anlatmıştı. Programın ardından, geçirdiği kalp krizinin ardından hastaneye kaldırılan usta gazeteci 13 Eylül akşamı yaşamını yitirdi.

Nahit Duru'nun son yazısı: