ABC Gazetesi ÖZEL: Baran Korkmaz davasını takip eden ABD Vergi Dairesi Ajanı, ABC Gazetesinin sorularını yanıtladı

ABC Gazetesi ÖZEL: Baran Korkmaz davasını takip eden ABD Vergi Dairesi Ajanı, ABC Gazetesinin sorularını yanıtladı

ABC Gazetesi ÖZEL: Baran Korkmaz davasını ta... Sezgin Baran Korkmaz'ın Avusturya'da yakalanma süreci dahil, ilk günden davayı takip eden ABD Vergi Dairesi Özel Ajanı Stephen Washburn, sorularımızı yanıtladı.

Serkut BOZKURT 

IRS, Milli Gelirler Dairesi (ABD Vergi Dairesi) ismini bir çok insan gibi ben de Al Capone'un yakalamasından öğrendim. Bir çok cinayet ve suçtan aranan mafya lideri Al Capone, bu suçlardan dolayı değil ama vergi kaçırdığı için IRS tarafından yakalandı. Dokunulmazlar filmiyle de IRS ve ajanlarının adı popüler oldu.
ABD'de Sezgin Baran Korkmaz hakkında dava açılmasını isteyen de yine aynı yapı IRS.
Aşağıda sorularımı yanıtlayan, Sezgin Baran Korkmaz ve ortakları hakkındaki iddialar, davalardaki son durum konusunda bilgi veren isim IRS Özel Ajanı Stephen Washburn. 

Önce kaynaklarımızdan elde ettiğimiz son bilgileri paylaşayım:
Baran Korkmaz'ın ABD'ye iade edilmesi yönünde karar veren Avusturya Adalet Bakanlığı ile ABD arasında pazarlık yapıldığına dair bir belge yok.

Kaynaklarıma üç ayrı iddiayı sordum ve bunlar doğrulanmadı:
İddialar ve yanıtlar şöyle:
İddia: Baran Korkmaz'a bir yıl süren pazarlıklar sonucunda yaklaşık 500 milyon dolarlık yatırımları için güvence verildi. 
Yanıt: Hayır pazarlık yapılmadı, güvence verilmedi.
İddia: Baran Korkmaz ABD'ye iade edilirse siyasi yargılama olmayacak.
Yanıt: Zaten gündemimizde değil. SBK hakkındaki iddianame dolandırıcılık üstüne.
İddia: Sezgin Baran Korkmaz'ın alacağı maksimum ceza en çok 6 yıl olarak netleştirildi. 
Yanıt: Kesinlikle doğru olmayan bir iddia. Baran Korkmaz ABD'ye iade edilirse Nisan 2021'de güncellenen iddianamesi üzerinden yargılanacak.

Bu iddialardan sonra gelelim, soru ve yanıtlara. IRS Özel Ajanı Stephen Washburn'a çok sayıda soru yönelttim. Washburn, devam eden süreci de hatırlatarak aşağıda yer alan sorularıma şu yanıtları verdi:

Soru: Sayın Washburn, Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iddialar ilk nasıl gündeme geldi?
Stephen Washburn:
Sorularınızı yanıtlamak için elimden gelenin en iyisini yapacağım. Süreç devam ettiği, bazı konularda bilgi sağlayamayacağımı takdir edersiniz.
 
Öncelikle ABD, bu ihlallerin gerçek kurbanı olduğu için Baran Korkmaz'ın ABD'ye iadesini sağlamak için elinden gelenin en iyisini yaptı. Korkmaz'ın akladığı iddia edilen para, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki sanıklar tarafından 'dolandırıcılık' yoluyla Gelir İdaresi'nden elde edildi. 

Sanıklardan Jacob, Isaiah, Rachel ve Sally Kingston Temmuz 2019'da bu dolandırcılıktaki suçlarını kabul ettiler. 
kingstonkardesler.png
Son sanık Lev Aslan Dermen ise Mart 2020'de jüri tarafından suçlu bulundu. Mart 2020'den beri Amerika Birleşik Devletleri adaletin tesis edilmesi anlamında dolandırıcılık suçuna karışanları aramaya devam etti. Aynı anda Gelir İdaresi'ne ait olan, gelirleri kullanarak satın alınan varlıkları güvence altına almaya çalıştı.
Bay Dermen'in mahkûm edilmesinden (Dermen karara itiraz etti) sonra Amerika Birleşik Devletleri, 28 Nisan 2021'de Bay Korkmaz'a yönelik suçlamaları içeren bir iddianame hazırladı. 
a-5.png

(Lev Aslan Dermen)

Soru: Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iddialar ne?

Stephen Washburn: Güncellenen yeni iddianamede, Bay Korkmaz'ın, yasadışı yollardan elde edildiğini bilerek 'dolandırıcılık' gelirlerini akladığı iddia edildi.

Sezgin Baran Korkmaz; Kinsgton Kardeşler ve Dermen üzerinden gelen fonların; yasadışı bir kaynaktan geldiğini bilmesine rağmen, bu fonları kendisi ve Türkiye'de yönettiği şirketler üzerinden gizlemeye çalıştı.

Delillerin çoğu, Bay Korkmaz'ın resmi iddianamesinde anlatılmaktadır.

Soru: SBK ABD'de hiç ifade verdi mi, verdiyse sonuç ne oldu?

Stephen Washburn: 2019 yılında ABD federal savcıları ve federal müfettişler tarafından Korkmaz'ın ifadesine başvuruldu. Bu görüşme sırasında Baran Korkmaz, Dermen ve ABD'nin yürüttüğü sahtekarlığı etkin bir şekilde kovuşturma ve soruşturma çabalarında ABD'yi aldatmak ve engellemek amacıyla birkaç yanıltıcı ve yanlış beyanda bulundu. 
Korkmaz, Dermen ve Kingston'ların işlediği dolandırıcılık suçları konusunda yanıltıcı ve yalan beyanda bulundu.

Soru: ABD, Baran Korkmaz iddianamesi konusunda Türkiye'ye ne zaman ve hangi konularda bilgi verdi? SBK'nın tutuklanması talebinde bulundu mu?

Stephen Washburn: Lev Aslan Dermen'in yargılaması sırasında ve onu takip eden duruşmalarda, Dermen'in mahkum olmasına neden olan mal varlığının büyük çoğunluğunun dolandırıcılıktan elde ettiği gelirlerden olduğu ortaya çıktı.

Bu takip, çoğu Amerika'dan, bir kısmı da yabancı kaynaklardan gelen düzinelerce banka kaydının analizinden oluşuyordu. Kasım 2021'de, birçoğu Bay Korkmaz ile bağlantılı olan söz konusu varlıklara ilişkin dolandırıcılık gelirlerinin mali takibiyle ilgili nihai bir delil duruşması vardı. Bu varlıkların ve para transferlerinin bir kısmı, ABD'den dolandırıcılık yoluyla çalınan milyonlarca doların Türkiye'ye gönderilmesi nedeniyle MASAK'ın Türkiye'de yürüttüğü bir rapor ve soruşturma ile örtüşüyor. 

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'ye gönderilen bu fonları şimdiki şekliyle denemeye ve geri almaya devam edecektir. Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye ile imzaladığı mevcut Karşılıklı Adli Yardımlaşma Anlaşması yoluyla Türk Makamlarına yardım için çok sayıda talepte bulunmuştur. Bu süreç genellikle uzun ve karmaşıktır ancak Amerika Birleşik Devletleri, kaybedilen tüm fonların geri alınmasını sürdürmeyi amaçlamaktadır. Jacob Kingston tarafından 2018 yılında Korkmaz'a gönderilenler dahil. 

Soru: Kingston Kardeşler ve Dermen davalarında dolandırıcılığın dışında öne çıkan diğer suçlama, ABD'ye aklanan kara para girişi. Baran Korkmaz ABD'ye iade edilirse, bu iddiadan suçlanacak mı?

Stephen Washburn: Amerika Birleşik Devletleri 500.000.000 doların üzerinde dolandırıldı. Bu yarım milyar doların çoğu, sahtekarlığı sürdürmek için yakıt satın alarak ve diğer harcamalarla dolandırıcılığı sürdürmek için harcandı. Bu paranın 130.000.000 dolardan fazlası Türkiye'ye Korkmaz'ın kontrol ettiği veya yönettiği hesaplara gönderildi. Bu fonlar, dolandırıcılık yıllarında ve hatta soruşturmanın bilinmesinden sonra bile doğrudan Kingston veya Dermen tarafından gönderildi. Tüm bu dolandırıcılık gelirleri, yanlış iddialarla elde edilen ABD Hazine dolarıydı.

Bay Korkmaz'ın Kingston ve Dermen'in bu 130.000.000 ABD Doları tutarındaki parayı Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden ve bir kısmının da ABD'ye geri aklama planına katıldığı iddia ediliyor, çünkü ABD'ye ve ABD'den para transferlerine neden oldu veya bu transferleri yönetti. Kara para tekrar ABD'ye  geri geldi.

Dolandırıcılık gelirleri kullanılarak yapılan ve aynı yaklaşık 40 milyon ABD dolarının dolandırıcılık planına dahil olan üç şirket arasında tekrar tekrar transfer edildiği finansal işlemlere ilişkin kanıtlar sunuldu. Bu model birden çok kez meydana geldi ve kara para aklamanın, kara para aklama işlemlerinde 4 milyar USD'den fazla olmasının nedenidir; ancak ABD hükümetinin gerçek kaybı 500.000.000 doların biraz üzerinde.

Soru: İade süreci gerçekleşir ise, Baran Korkmaz hakkındaki suçlama iddialarından biri de, Jacob Kingston tarafından geldi. Jacob Kingston, Baran Korkmaz tarafından dolandırıldığını iddia ediyor. Bu iddia nedir?

Stephen Washburn: Bay Korkmaz'ın 2018'de Jacob Kingston'dan daha fazla parayı dolandırdığı iddia ediliyor. 
2018 yılı boyunca Bay Korkmaz'ın Kingston'dan toplam 6.000.000 $'ı dolandırdığı iddia ediliyor, çünkü Korkmaz'ın Kingston'a suçlarından dolayı koruma sağladığı iddia ediliyor. 

Bu paranın Jacob Kingston'ın yasal sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardım etmek için kullanılacağı söyleniyordu. Bay Korkmaz, Kingston'a parayı en kısa sürede ödemesi için baskı yaptı, aksi takdirde kaynağı Kingston'ın yasal sorunlarından kaçınmasına yardım etmeyecekti, bu, Bay Korkmaz'ın iddianamesinde suçlandığı üzere Kingston'ı dolandırmaya yönelik bir plandı.

 

"ABC Gazetesi ÖZEL: Baran Korkmaz davasını takip eden ABD Vergi Dairesi Ajanı, ABC Gazetesinin soru." haberi, 21 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 21 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan ABC Gazetesi ÖZEL: Baran Korkmaz davasını takip eden ABD Vergi Dairesi Ajanı, ABC Gazetesinin soru.. haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. ABC Gazetesi ÖZEL: Baran Korkmaz davasını takip eden ABD Vergi Dairesi Ajanı, ABC Gazetesinin soru.. 2023 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 11 Aralık 2023 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.
Serkut Bozkurt Genel Yayın Danışmanı

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 15:00 Oyuna geri dönmenin vakti geldi!
 2. 14:07 Fırında makarna nasıl yapılır? Fırında makarna yapmanın püf noktaları nelerdir?
 3. 13:41 Kolay Makarna Tarifi: Makarna Nasıl Yapılır?
 4. 13:13 İtalyan Makarna Tarifi: Geleneksel İtalyan Makarnası Nedir?
 5. 13:00 Squid Game The Challenge hakkında oyunculardan itiraflar gelmeye devam ediyor
 6. 12:00 Taylor Swift yaptığı açıklamalar ile sosyal medyayı salladı
 7. 11:42 “AKP ile arka kapı diplomasisi” iddiasına HEDEP’ten yanıt: Gizli protokol yapmak bizim işimiz değil
 8. 11:31 "Türkiye Tek Yürek Kampanyası”nda bağışlanan 115 milyar liranın 30 milyarı toplanamamış!
 9. 11:26 İddia: Şırnak'ta yurttan atılan lise öğrencisi intihar etti
 10. 11:21 CHP, ilçe sayısını 14’ten 20’ye taşımayı hedefliyor: 7 ilçe için özel çalışma yürütülüyor
 11. 11:15 Mal varlıklarına el konulan Eylül Öztürk, kazandığı parayı açıkladı
 12. 10:52 Oryantal Didem Kınalı sokak ortasında gasbedildi
 13. 10:49 İsrail ordusu ölen asker sayısını açıkladı
 14. 10:40 Sinan Akçıl: Murat Kurum ismi beni heyecanlandırıyor
 15. 10:37 Karar yazarı Mehmet Ocaktan: Gazze için ağlayıp İsrail'e giden gemilere mendil sallamak
 16. 10:31 Evlat söz konusu olduğunda kimsenin gözü ne İslam ne insan hakları görmüyor demek ki
 17. 10:23 Naci Görür’den deprem uyarısı: İlçe ilçe en riskli yerleri saydı
 18. 10:20 Ekim ayı işsizlik rakamları açıklandı
 19. 10:18 Borsa haftaya yükselişle başladı
 20. 09:45 Dünyada en popüler 5 estetik operasyon açıklandı
Gündem Haberleri