ABC Gazetesi Özel / Kılıçdaroğlu 12 mart 1971 darbesini nasıl savundu?

ABC Gazetesi Özel / Kılıçdaroğlu 12 mart 1971 darbesini nasıl savundu?

ABC Gazettesi Özel / Kemal Kılıçdaroğlu 12 Mart darbesini nasıl savundu? İşte 50 yıl önce Cumhuriyet'e gönderdiği yazı

ABC Gazetesi ÖZEL / Serkut BOZKURT

Tarih: 23 Mart 1971

Cumhuriyet Gazetesi'nin ikinci sayfasında yer alan "Tartışma" köşesi.

Köşede görüşlerini belirtenlerden biri Kemal Kılıçdaroğlu.

Kılıçdaroğlu, 12 Mart Muhtırasından 11 gün sonra, 'Devrimci ordumuz ve Ata'nın Konya nutku' başlığıyla Cumhuriyet Gazetesi'ne gönderdiği yazıda şunları paylaştı:

filigram-konya.jpg

 

 

kemal-kilicdaroglu-12-mart-muhturasi-cumhuriyet-yazi.jpg

 

Devrimci ordumuz ve Ata'nın Konyu nutku

12 Mart muhtırasıyla Türk ordusu kendisine düşen görevi bir kez daha yerine getirmiş ve Devrimci Kemalist olduğumuzu, açık seçik ortaya koymuştur. Mustafa Kemal Konya söylevinde şöyle der; "... Bilirsiniz ki Türk ulusu, ne vakit yükselmek için bir adım atmak istemişse, bu adımın önünde daima önce olarak ulusal amacı gerçekleştiren kendi kahraman çocuklarından kurulu Ordusunu görmüştür...." (1)

İşte bizler Mustafa Kemal'in gençliği olarak orduyu bu anlamda görüyoruz. Ve bu anlamda gördüğümüz içindir ki, muhtıradan kıvanç duyuyoruz. Ancak Atatürk şunu da belirtir "...İdareci maslahatçılar esaslı devrim yapamaz..."

O halde Mustafa Kemal'in doğrultusunda olmak için esaslı devrim yapmak gerek. Bu da bizce bugünkü çok partili "Cici demokraside gerçekleşmez. Bu yargımızı burada ispatlayacak değiliz. Ancak şunu söylemek gerekir ki; Mustafa Kemal'in yaptıklarına çok partkili düzenden sonra bir şey eklenmemiş, bilakis O'nun devrimleri yozlaştırılmış, layiklik ilkesi, bağımsızlık ilkesi, milliyetçilik ilkesi... unutulmuş ve Atatürk'ü savunanlar günümüzde durumuna düşmüşlerdir...

SONUÇ

Mustafa Kemal'in devrimleri yarıda bırakılmıştır. O'nu günümüzde yaşatmak, O'nun doğrultusunda yürümek, çağdaş Kemalizmi bayraklaştırmak için tek çıkar yol Devrimci - Kemalist doğrultuda bir partinin örgütlenmesinde gitmektir.

"...Anayasa'nın öngördüğü reformları Atatürkçü bir görüşle ele alacak ve inkilâp kanunlarını uygulayacak kuvvetli ve inandırıcı bir hükümet..."

ancak inkilâpçı - Kemalist amaçlar ve araçlara bezendiği zaman Atatürkçülükten yana olacak; Mustafa Kemal'in "... Muasır medeniyetin üstüne çıkacağız" ümidini yeniden kamuoyunda yaratacaktır.

Kemal KILIÇDAROĞLU

Türkiye İçin Devrim 10 Kasım 1970 notu

Kılıçdaroğlu'nun paylaştığı bu not, 10 Kasım 1970'de çıkan Devrim Gazetesi'nin manşeti.
Devrim Gazetesi 10 Kasım 1970'da şu manşetle çıkmıştı

devrim-10-kazim.jpg

Kemal Kılıçdaroğlu'nun 23 yaşındayken gönderdiği ve yayınlandığı 'Tartışma' köşesinde, 12 Mart Muhtırasının gerekli olduğu görüşünü savunanlar yüksek.

kemal-kilicdaroglu-12-mart-muhturasi-cumhuriyet-yazi.png

Manşette Ecevit var

Yazının çıktığı gün manşette ise Bülent Ecevit hakkında CHP'de açılan soruşturma haberi, Ecevit'in CHP Genel Başkanı İsmet İnönü'ye vedası yer alıyor.

kemal-kilicdaroglu-12-mart-muhturasi-cumhuriyet-yazi-001.png

İnan ve Nakipoğlu o gün yakalandı

Kılıçdaroğlu'nun yazısının çıktığı 23 Mart 1971 tarihinde ise Hüseyin ve İnan Mehmet Nakipoğlu yakalanıyor. Ertesi gün gazetenin ilk sayfasından haber duyuruluyor.

kemal-kilicdaroglu-12-mart-muhturasi-cumhuriyet-yazi-002.png

Kılıçdaroğlu o tarihte 23 yaşındaydı

Kemal Kılıçdaroğlu 23 Mart 1971 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde'ydi (Şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi.) 1971 yılında mezun oldu.

Not: Kemal Kılıçdaroğlu'nın 50 yıl önce paylaştığı bu yazıyla ilgili kendisine ulaşmaya denedik. "Acaba şu an, 12 Mart Muhtırasına karşı yine aynı cümleleri mi kullanır" diye soracaktık. Ancak geri dönüş olmadı.

 

 

 

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ABC Kritik