ABD Başkanı Biden, Alaska'da petrol ve gaz rezervinin çıkarılmasını onayladı

ABD Başkanı Biden, Alaska'da petrol ve gaz rezervinin çıkarılmasını onayladı

ABD Başkanı Joe Biden, Alaska'da petrol ve gaz rezervlerinin çıkarılması için sondaj yapılmasını içeren Willow adlı projeyi onayladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Alaska'da petrol ve gaz rezervlerinin çıkarılması için sondaj yapılmasını içeren Willow adlı projeyi onayladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Willow projesi olarak adlandırılan Alaska'da petrol ve gaz çıkarılmasına yönelik projeyi onayladı. ConocoPhillips adlı petrol rafineri şirketinin 8 milyar dolarlık teklifi olan Willow projesi hakkında yetkililerin mahalli yatırım fırsatı olarak binlerce istihdam oluşturacağını söylemesine karşın proje çevreci aktivistler tarafınca eleştirilmişti. Çevreci gruplar, projenin iklim ve yırtıcı yaşam üstündeki tesirleri sebebiyle durdurulması icap ettiğini savunmuştu.

Beyaz Saray tarafınca meydana getirilen açıklamada, projenin balinalar, foklar, kutup ayıları ve yırtıcı yaşam için mühim olan alanlara zarar vermeyeceğinin güvence edilmiş olduğu ifade edilerek, Alaska'nın geniş petrol rezervinde 13 milyon dönümlük arazideki sondajlar için sınırlar konulacağı aktarıldı.

ABD İçişleri Bakanlığı Arazi Yönetimi Bürosu tarafınca meydana getirilen açıklamada, ConocoPhillips'in istediği 5 saha yerine sondajın 3 sahada sınırlandırılması ile bir denge sağlandığı ifade edildi. Ayrıca Kongre'de Alaska'yı temsil eden 3 milletvekili ve bir Demokrat Parti kurultay üyesi de projenin onaylanmasını destekleyerek, bunun bölgedeki topluluklar için gereksinim duyulan bir yatırım bulunduğunu savundu. Milletvekilleri ek olarak, bunun yerli enerji üretimini artırmaya destek olacağını ve ülkenin yabancı petrole olan bağımlılığını azaltacağını savundu.

Projenin arkasındaki ConocoPhillips şirketinin CEO'su Ryan Lance, "Bu, Alaska ve ulusumuz için doğru bir karardır" ifadelerini kullanarak, projenin enerji güvenliğini artıracağını ve Alaska topluluklarına yarar sağlayacağını söylemiş oldu.

Petrol sahasında günde 180 bin varil petrol çıkarılması hedefleniyor

Alaska'nın kuzeyinde yer alan tesisin günde 180 bin varil petrol üretebilme kapasitesine haiz olduğu biliniyor. ABD Arazi Yönetimi Bürosu'na nazaran bölgenin 30 yıl süresince 278 milyon metrik tona kadar karbondioksit üreteceği tahmin ediliyor.

Öte taraftan projeyi eleştiren çevreci gruplar, Willow projesinin Biden'ın iklim eylemine liderlik etme taahhütleriyle tutarsız bulunduğunu savundu. Çevreciler Beyaz Saray'a milyonlarca protesto mektubu yazarak Willow'un durdurulmasını istemiş ve Change.org'da projenin durdurulması için 3 milyondan fazla imza toplanmıştı. - WASHINGTON

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.