ABD Başkanı Biden: Ukrayna halkına mesajım; biz yanınızdayız

ABD Başkanı Biden: Ukrayna halkına mesajım; biz yanınızdayız

ABD Başkanı Joe Biden Polonya'nın başkenti Varşova'da açıklamalarda bulundu

İşte Biden'ın açıklamalarından satır başları:

"Ukrayna halkına mesajım; biz yanınızdayız"

"Ukrayna ve halkı şu anda cephede ülkelerini kurtarmak için savaşıyorlar. Tüm özgür hakları bir araya getirmek için, inanç özgürlüğü, basın özgürlüğü için. Bunlar abluka altında oldu, savaş verdik. Her nesil demokrasi düşmanlarına karşı savaş verdi. Ukrayna halkına mesajım; Biz yanınızdayız. Nokta. Macaristan, Polonya, 1958, Çekoslovakya demokratik kalkınmayı ezdi. Ta ki Berlin ve Sovyet baskısı yıkılana kadar. Demokrasi savaşı burada bitmedi. Son 30 yılda otokrasi güçleri yeninden ayaklandı. Onların özelliklerini tanıyoruz; demokratik özgürlüğe, hakikate düşmanlık. Rusya bugün demokrasiyi boğuyor.

Biden'dan Putin'e: O bir kasapBiden'dan Putin'e: O bir kasap

Putin Nazilerden arındırdığını söylüyor. Bu bir yalan. Zelenski demokratik yollarla seçildi. Kendisi Yahudi. Ailesi soykırımda öldürüldü. Putin çıkıp güçle kazanabileceğini söylüyor. Ve demokrasi gücünü eyleme koyalım. Böylece otokrasiyi yenelim. Kremlin NATO genişlemesini emperyalist güçlenme olarak ifade ediyor. NATO savunma ittifakıdır. Hiçbir zaman Rusya'yı yok etmeyi planlamamıştır. Defalarca telefonda görüştük. Gerçek diplomatik çözümler önerdik. Her tarafın güvenliğini artırmak için. Putin tekliflerin hepsini reddetti. Yalanlarla bize geldi. Rusya şiddete meğilliydi. 'Saldıracaklar' dedik. Defalarca dile getirdik bunu. Defalarca Ukrayna'yı işgal etmeyeceğiz dediler."

"Rus ekonomisini kalbinden vurduk"

"Bu en temel insan içgüdülerinden biridir. Gücü ve dezenformasyonu kullanarak açlıklarını gidermeye çalışıyorlar. 2. Dünya savaşından sonra kurulan bu düzene karşı çıkmaktır bu. Tehdidin ciddiyeti çok büyük. Bu yüzden batının verdiği tepki çok büyük oldu. Çok büyük bedel ödetecek cevaplar verdik. Rusya'nın Merkez Bankası küresel fonlara erişemiyor şu anda. Rus ekonomisini kalbinden vurduk. Enerji ithalatını engelledik. Oligarklara yaptırımlar getirdik. Şimdi de onlar acıyı birlikte çekmeli. 400'den fazla özel çok uluslu şirket Rusya'yı terk etti. Ruble neredeyse çöp oldu. 200 Ruble şu anda 1 dolar. Ekonomi şu anda yarı yarıya çökmeyle karşı karşıya. Rus ekonomisi şimdi ilk 20'ye bile giremeyecek durumda."

"NATO'nun her karış toprağını koruyacağız"

"Ekonomik yaptırımlarla birlikte yeni bir ekonomik güç elde ettik. Bu uluslararası yaptırımlar Rus gücünü emiyor. Putin, suçludur. Nokta. Aynı zamanda bu ekonomik yaptırımların yanı sıra Batı dünyası omuz omuza durdu ve Ukrayna'ya destek verdi. Rusya, Ukrayna sınırına aşmadan 600 milyon dolar destek verdik. Verdiğimiz silahlarla, Ukrayna halkı topraklarını korudu. ABD güçleri, burada NATO müttefiklerini korumak için duruyor. Ukrayna'ya yönelik bu hamle, aman akıllarınıza NATO topraklarına girmeyi getirmesinler diye. Madde 5 konusunda NATO'nun her karış toprağını koruyacağız.

"Rus güçleri insani yardımı engelliyor"

"Bugün binlerce Ukraynalı mültecilerle bir araya geldim. "Aileme, bana ne olacak" diyorlar. Anneleri gördüm gözyaşları içinde. Küçük bir kız dedi ki: Sayın başkan, benim kardeşim, babam orada. Onları bir daha görecek miyim" dedi. Kocaları, babaları savaşmak için ülkelerinde kaldı. Küçük çocuk bacağıma sarıldı ve dua etti. Bu bir daha yaşanır olması büyük bir üzüntü. Aynı zamanda büyük Varşova halkının yaptıkları iyilikleri de gördüm. Ne kadar kalplerini açtıklarını gördüm. Rus güçleri insani yardımı engelliyor. Burada insani yardım ulaştırmak için çalışmalara devam ediyor. Putin'in yürüttüğü vahşet var tabi lakin bu savaş çoktan stratejik hezimet oldu Rusya için. Rusya, NATO varlığının sınırlarında azalmasını istiyordu lakin şu anda daha fazla NATO askeri burada. Yıllarca uğraştığımız şeyi aylar içinde başardılar."

"Rus halkı, siz düşmanımız değilsiniz"

Rus halkı, eğer dinleyebiliyorsanız iyi dinleyin. Siz düşmanımız değilsiniz. Buradaki katliamı memnuniyetle karşıladığını düşünmüyorum. Şehirlerin ablukaya alınmasını, vatandaşların kaçmasını istediğini düşünmüyorum. Putin bu savaşı bitirebilir ve bitirmeli. Avrupa'nın kalanına mesajım şu; Özgürlük için bir savaş başladı. Avrupa Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığını bitirmeli ve biz size yardım edeceğiz. Uzun vadede ekonomik güvenliği sağlamak ve gezegenin hayatta kalabilmesi için hepimizin temiz, güvenilir enerjiye geçmesi lazım. Bunu sağlayabiliriz. Kremlin'den gelen yolsuzlukla mücadele etmeliyiz, Rus halkına destek vermeliyiz. Son olarak birliğimizi bozmamalıyız. Hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. Bu yüzden Avrupa'ya bir daha geldim bu hafta. Net ve kararlı bir mesaj vermek için. Tüm özgürlüğü seven ülkelere. Şu anda uzun vadeli taahhüt vermeliyiz. 10 yıllarca birlikte kalmalıyız. Bedel ödemeliyiz. Bu bizim neslin görevidir.

Birlikte öyle bir güç oldu ki halk. Sovyet birliği buna dayanamadı. Bir kez daha bugün Ukrayna halkında görüyoruz. Çoğunluğun gücünün tek bir diktatörden çok olduğunu gösteriyorlar.  Bir diktatör, bir imparatorluğu yeniden canlandırmaya çalışabilir lakin bir halkın özgürlük sevincini solduramaz. Ukrayna hiç bir zaman Rusya için zafer olmayacak. Bu adam daha fazla gücü elinde tutamaz."  

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya