ABD Büyükelçiliği önünde eylem: Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot!

ABD Büyükelçiliği önünde eylem: Filistin’e özgürlük, İsrail’e boykot!

ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması ve Nakba’nın (Büyük Felaket) 70. yılında Filistinlilerin Gazze’de gerçekleştirdiği eyleme yönelik İsrail saldırılarında en az 60 Filistinli hayatını kaybederken 2 bin 770’i...

ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması ve Nakba’nın (Büyük Felaket) 70. yılında Filistinlilerin Gazze’de gerçekleştirdiği eyleme yönelik İsrail saldırılarında en az 60 Filistinli hayatını kaybederken 2 bin 770’i aşkın Filistinli yaralandı.

BDS Türkiye’nin çağrısıyla, Ankara muhalefeti ABD Büyükelçiliği önünde bir araya gelerek İsrail’in Gazze Katliamı’nı protesto etti. Eyleme HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve HDP Ankara Milletvekili aday adayı Veli Saçılık da katıldı.

Büyükelçilik önünde yapılan eylemde açıklamayı BDS Türkiye gönüllüsü Esmanur Khashram okudu.

Khashram, İsrail’in Filistinlilere yönelik katliamlarıyla dolu tarihine dikkat çekerek “Bugün ise, Filistin toprağı parçalara ayrılmış ve her bir parçası işgal ve sömürünün başka bir yüzüyle karşı karşıya kalmıştır. 1948 yılında işgal edilen ve üzerinde Siyonist devletin kurulduğu Filistin topraklarında kalan Filistinliler, zorunlu olarak İsrail vatandaşı oldular ve ikinci sınıf vatandaş olarak birçok ırkçı yasayla karşı kaldılar'' dedi.

'FİLİSTİN HALKI KUDÜS’TEN VAZGEÇMEYECEK'
Esmanur Khashram, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

Dünyanın her yerinden gelen tepkilere rağmen dün itibariyle ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyarak Siyonist hükümete altın değerinde bir hediye sundu. BDS Türkiye olarak emperyalist ABD yönetiminin bu adımını en sert şekilde kınıyoruz. Onlar hangi kararları alırsa alsınlar, hangi adımları atarlarsa atsınlar Filistin halkı Kudüs’ten asla vazgeçmeyecek ve asla teslim olmayacaktır.

Diğer yandan Filistinliler, Birleşmiş Milletler’in 194 sayılı kararıyla tanınan geri dönüş hakkı için 30 Mart Toprak Günü’nden beri kanlarıyla, canlarıyla direniyor. Başta abluka altındaki Gazze olmak üzere Filistin’in pek çok bölgesi haftalardır geri dönüş eylemlerine sahne oldu. Bir buçuk ay boyunca işgal güçleri pek çok defa Gazze’deki yürüyüşlerin üzerine ateş açtı. Filistinliler, Kudüs’e sahip çıkmak için genel grevle eş zamanlı olarak sivil protestolar gerçekleştirdiler.

'NORMALLEŞME ANLAŞMASI VE İSRAİL’LE HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNDEN VAZGEÇİLMELİDİR'
Büyükelçiliğin taşındığı gün gerçekleşen protestolarda işgalci İsrail’in Filistinlilere gerçek mermiler ve havan toplarıyla saldırdığının altını çizen Khashram “Buradan, topraklarına geri dönüş için korkusuzca yürüyen Filistinlileri selamlıyor ve bu uğurda şehit düşenlerin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz'' dedi.

Khashram sözlerine şöyle devam etti:

İşgal devleti İsrail, etnik temizlik, kanlı katliamlar ve toprak istilalarıyla kurulmasına rağmen başta ABD olmak üzere dünyanın birçok devleti tarafından tanınmış ve meşruiyetini bu şekilde sağlamıştı. Türkiye 1949 yılında İsrail’i bu bölge içinde tanıyan ilk ülke olmuştu. İşgal devleti, uluslararası hukuku ve BM kararlarını sistematik olarak çiğnemesine, işgale, katliamlara ve etnik temizliğe devam etmesine rağmen hâlâ devletlerin desteğini almaya devam ediyor. Uluslarası BDS Hareketi 13 yıldan beri, Filistin halkı geri dönüş, özgürlük ve eşitlik haklarını elde eden dek işgal devletine verilen her türlü desteğin kesilmesi çağrısını yapıyor.

Nakba günü vesilesiyle aynı zamanda bir kez daha, Siyonist oluşum tüm alanlarda boykot edilmesi, yalnızlaştırılması ve tecrit edilmesi çağrısını yineliyoruz. Özellikle ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması ve geri dönüş yürüyüşlerine yapılan saldırıların katliama dönüşmesi nedeniyle Türkiye hükümetini, iki yıl önce İsrail’le varılan normalleşme anlaşmasını iptal etmesi ve başta doğalgaz işbirliği olmak üzere İsrail’le her türlü işbirliğinden vazgeçildiğini ilan etmesi çağrısını yapıyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem