ABD Dışişleri'nden Rusya açıklaması: Düşman veya tehdit değil rakip olarak görüyoruz

ABD Dışişleri'nden Rusya açıklaması: Düşman veya tehdit değil rakip olarak görüyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı David Hale, ABD’nin Rusya’yı düşman veya tehdit değil, rakip olarak gördüğünü, TürkAkım’a da Rusya’nın Avrupa’daki siyasi etkisini güçlendirdiği için karşı olduğunu...

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı David Hale, ABD’nin Rusya’yı düşman veya tehdit değil, rakip olarak gördüğünü, TürkAkım’a da Rusya’nın Avrupa’daki siyasi etkisini güçlendirdiği için karşı olduğunu ifade etti.

Bulgaristan Ulusal Radyosu BNR’ye konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı David Hale, ABD'nin Rusya'yı düşman veya tehdit olarak görüp görmediği sorusunu şöyle yanıt verdi:

“Rusya’nın bir rakip, oldukça sert, bazen yaratıcı ancak bir rakip olduğunu söylemek isterim. Başkan Trump defalarca Rusya ile iyi ilişkilerden yana olduğumuzu ve diyalog kapılarını açık tuttuğumuzu açıkça belirtti.”

Hale, ABD ve Rusya’nın Ukrayna, Suriye, Kuzey Kore, silahların kontrolü, Orta Doğu ve ikili ilişkiler gibi konularda iletişim kanallarını sürekli açık tuttuğunu kaydetti.

Hale, TürkAkım’la ilgili olarak da Rusya’nın Avrupa’daki siyasi etkisini güçlendirdiği için ABD’nin bu projeye karşı olduğunu belirtti.

Son Dakika Haberleri