ABD İran'ı 'resmen' uyardı

ABD İran'ı 'resmen' uyardı

ABD, önceki gün balistik füze denemesi yaptığını açıklayan İran'ı uyarmak için 'Beyaz Saray kurallarını' yıktı. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer alışılmadık bir adımla günlük basın brifingine ara verip sözü Beyaz...

ABD, önceki gün balistik füze denemesi yaptığını açıklayan İran'ı uyarmak için 'Beyaz Saray kurallarını' yıktı. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer alışılmadık bir adımla günlük basın brifingine ara verip sözü Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Mike Flynn'e bıraktı.

Göreve resmen başladığı 20 Ocak'tan bu yana yaptığı bu ilk açıklamalarda İran ve Yemen'deki Husileri hedef alan Flynn, İngilizcede 'resmen uyarmak-bildirmek' anlamına gelen 'put on notice' fiilini kullanarak "İran'ı resmen uyarıyoruz" dedi.

?'OBAMA İRAN'IN EYLEMLERİNE YETERLİ CEVABI VEREMEDİ'

Böylelikle Trump yönetiminin, ABD'nin İran'a karşı tutumunu daha da sertleştireceğini bir kez daha vurgulayan Flynn, "(Eski Başkan Barack) Obama yönetimi Tahran'ın kötü niyetli eylemlerine yeterli cevabı veremedi. Bu eylemlere silah transferleri, teröre destek ve uluslararası anlaşmaların ihlali de dahil" dedi.

'İRAN, ABD'YE MİNNETTAR OLACAĞINA…'

Trump'ın Obama yönetimi ile İran arasında imzalanan anlaşmaları eleştirdiğini hatırlatan Flynn, "İran bu anlaşmalar için ABD'ye minnettar olacağına daha gözü pek hissediyor" ifadesini kullandı.

'PROVOKATİF OLDUĞUNU HİSSETTİK'

Flynn, 'İran'ı resmen uyarıyoruz' ifadesiyle neyi kast ettiği sorulduğunda ise "Eylemlerinin hem provokatif hem de anlaşmaları ihlal ettiğini hissettik" yanıtını verdi.

PENTAGON: DURUŞUMUZDA DEĞİŞİKLİK YOK

Öte yandan Pentagon sözcülerinden Chris Sherwood, Flynn'in bu açıklamasının ardından 'ABD ordusunun askeri duruşunda' herhangi bir değişiklik olmadığını aktardı. Sherwood, "Amerika'nın ve partnerlerimizin çıkarlarını savunmak için hazırız" dedi.

SUUDİ ARABİSTAN GEMİSİ NASIL VURULDU?

Öte yandan Yemen'deki Husilerin önceki gün Hudeyde Limanı yakınlarındaki bir Suudi Arabistan gemisine düzenledikleri saldırıyı da İran'ın 'provotakif eylemlerine' bağlayan Flynn, "İran'ın füze denemesi ve Husi saldırısı, uluslararası toplumun İran'ın Ortadoğu'yu istikrarsızlaştırmaya yönelik davranışlarıyla ilgili çoktandır bilmesi gereken şeylerin altını çizmiş oldu'' ifadelerini kullandı.

Yemen'de Mart 2015'ten beri operasyon düzenleyen Suudi Arabistan'ın Kızıldeniz'deki bir gemisi önceki gün Yemen'in Hudeyde Limanı yakınlarında hedef olmuştu. Suudi Arabistan'ın haber ajansı SPA'ya göre gemiye 3 botla intihar saldırısı düzenlenmişti. Husilerin düzenlediği öne sürülen saldırıda 2 asker hayatını kaybetmiş, 3 asker yaralanmıştı.

Husilerin kontrolündeki I-Masira haber ajansı ise geminin Yemen ve Eritre arasındaki Zukar üssünden fırlatılan füzeyle vurulduğunu öne sürmüştü.