ABD, KDHC görüşmelerine ''vize’ vermedi

ABD, KDHC görüşmelerine ''vize’ vermedi

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti(KDHC) Dışişleri Bakanlığı ABD Masası Direktörü Choe Son Hui'ye vize vermeyi reddettiği belirtildi.ABD'nin KDHC'li yetkilinin...

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti(KDHC) Dışişleri Bakanlığı ABD Masası Direktörü Choe Son Hui'ye vize vermeyi reddettiği belirtildi.

ABD'nin KDHC'li yetkilinin vize talebini reddetmesinin nedeni açıklanmazken, bu gelişmede Pyongyang'ın son zamanlarda nükleer balistik füze denemesi yapması, Kim Jong-Un'un üvey kardeşine düzenlenen suikast ve Japonya ile Güney Kore'nin itirazlarının etkili olmuş olabileceği belirtiliyor.

Haberde, ABD'den vize alamayan Hui'nin bu ülkeye gelme ihtimali ortadan kalktığı için şu aşamada iki ülke arasında yapılacağı iddia edilen görüşmelerin iptal edildiği ifade edildi.

Amerikalı ve KDHC'li yetkililerin görüşme planı bu hafta başında Washington Post gazetesi tarafından iddia edilmişti.

ABD ile KDHC arasındaki nükleer gerilim yıllardır devam ederken, Pyongyang yönetiminin son aylarda nükleer denemeleri sıklaştırması gerilimi daha da tırmandırmıştı.

Kuzey Kore ordusu bu ayın başında Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin ABD ziyareti sırasında bir füze denemesi yapmış ve fırlatılan füze Japon Denizi'ne düşmüştü. ABD Başkanı Donald Trump da füze denemesine sert tepki göstererek, "ABD, büyük müttefiki Japonya'nın yüzde 100 arkasındadır." ifadelerini kullanmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya